Search
en-USsl-SI

Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov

Slika: Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov
0 15

Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov

četrtek, 16. januar 2025, od 10.00.do 11.00, Urbanistični inštitut RS, Trnovski pristan 2, Ljubljana in preko spleta

Pozdravljeni,

Skupina za transformativno prometno načrtovanje Urbanističnega inštituta RS vabi na predstavitev strokovnega povzetka

Z zastarelimi pristopi ne moremo rešiti sodobnih prometnih izzivov.

Strokovni posvet s predstavitvijo povzetka bo potekal v živo v prostorih Urbanističnega Inštituta RS v Ljubljani (Trnovski pristan 2, učilnica v 2. nadstropju) in preko spleta v

četrtek, 16. januarja 2025, med 10.00. in 11.00 uro.

 

Udeležba na posvetu je brezplačna. Obvezna je predhodna registracija do 13. januarja 2025 preko prijavnega obrazca, število udeležencev v živo je omejeno.

Pred začetkom posveta vam bomo poslali povezavo za sodelovanje preko spleta.

Več informacij spodaj in v priponki.

 

Lepo vabljeni,

Skupina za transformativno prometno načrtovanje
Urbanistični inštitut Republike Slovenije
https://www.uirs.si/stpn

 

****

Na posvetu bodo člani skupine predstavili strokovni povzetek, ki utemeljuje poziv po spremembi prometne načrtovalske paradigme v Sloveniji. V zadnjih 30 letih smo v pri nas zgradili veliko novih cest, da bi omogočili hitrejše, udobnejše in varnejše potovanje z avtom. Prometno varnost na daljinskih cestnih povezavah smo izboljšali, a smo paradoksalno znižali kakovost življenja: na cestah preživimo več časa, saj potujemo vse dlje in smo pogosto ujeti v zastojih. Naša delovna mesta, šole, trgovine in drugi vsakodnevni cilji so večini vse težje dostopni. Zato smo v Sloveniji na prelomni točki: ali bomo nadaljevali z enostranskim vlaganjem v cestno omrežje, kar dokazano poglablja težave družbe? Ali pa se bomo odločili za spremembo paradigme prometnega načrtovanja in omogočili kakovostno življenje državljanov brez prometnih zastojev ali njim navkljub, kot so to že storile številne uspešne države?

 

Predstavitev organizira Skupina za transformativno prometno načrtovanje UIRS v okviru projekta CARE4CLIMATE. Namenjena je strokovnjakom, ki se ukvarjajo s celostnim načrtovanjem prometa in prostora, medijem in zainteresirani javnosti. Potekal bo v slovenskem in angleškem jeziku.

Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS

Slika: Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS
0 6268

Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS

Knjižnica bo od 23. 12. 2024 do 3. 1. 2025 ZAPRTA

V tem času lahko naročite gradivo preko servisa MOJA KNJIŽNICA ali elektronske pošte knjiznica@uirs.si.

V tem času lahko naročite gradivo preko servisa Moja knjižnica ali elektronske pošte knjiznica@uirs.si.  Ko bomo gradivo pripravili, vas bomo o tem obvestili in se dogovorili, kdaj boste gradivo lahko prevzeli. Manjšo količino gradiva lahko vrnete v nabiralnik pred vhodom na inštitut. V knjižnico se je možno vpisati tudi preko spleta. Članarina je brezplačna.

Če gradiva ne morete prevzeti osebno, vam ga lahko pošljemo po pošti. Poštnino plača uporabnik/naročnik.

Skupina za transformativno prometno načrtovanje zaživela na spletu

Slika: Skupina za transformativno prometno načrtovanje zaživela na spletu
0 46

Skupina za transformativno prometno načrtovanje zaživela na spletu

STPN

Z veseljem delimo novico, da je Skupina za transformativno prometno načrtovanje Urbanističnega inštituta RS, ki deluje od leta 2023, dobila svoje spletno mesto, kjer predstavljajo svoje dosežke in aktivnosti na področju spreminjanja paradigme prometnega načrtovanja.

Člani skupine so dr. Aljaž Plevnik, prof. dr. Tom Rye, doc. dr. Luka Mladenović, dr. Mojca Balant in Andraž Hudoklin.

Spletno mesto je dostopno TUKAJ.

Aktualne novice in delovanje skupine lahko spremljate tudi na omrežju LinkedIN.

Stanovanjska politika: kje smo, kam gremo?

Slika: Stanovanjska politika: kje smo, kam gremo?
0 323

Stanovanjska politika: kje smo, kam gremo?

Dogodek bo potekal v sredo, 4. decembra 2024 ob 11:00 na Fakulteti za družbene vede, v predavalnici 23 (Kardeljeva ploščad 5, 1000 Ljubljana)

Več informacij o raziskavi.

Spoštovani!

 Skoraj 20 let po zadnji celoviti raziskavi stanovanjske oskrbe v Sloveniji je bila letos opravljena nova nacionalna raziskava, ki sta jo izvedla Fakulteta za družbene vede in Urbanistični inštitut Republike Slovenije, financirali pa Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije ter Ministrstvo za solidarno prihodnost.

 V ta namen vas vabimo na predstavitev rezultatov raziskave in na okroglo mizo z naslovom Stanovanjska politika: kje smo, kam gremo?

 Dogodek bo potekal v sredo, 4. decembra 2024 ob 11:00 na Fakulteti za družbene vede, v predavalnici 23 (Kardeljeva ploščad 5, 1000 Ljubljana).

 Dogodek je priložnost za poglobljen razmislek o stanju in prihodnjih usmeritvah stanovanjske politike v Sloveniji. V sklopu dogodka bomo na okrogli mizi o prihodnosti stanovanjske politike združili poglede raziskovalcev, oblikovalcev politik in predstavnikov nevladnih organizacij.

 Več o dogodku in rezultatih anketiranja je zapisano v prilogah.

 Vljudno vabljeni.

Zaključna svetovalnica v Žalcu

Slika: Zaključna svetovalnica v Žalcu
0 498

Zaključna svetovalnica v Žalcu

V petek, 8. novembra 2024, smo zaključili svetovalnico programa Ven za zdravje 3 v občini Žalec

Zaključne svetovalnice programa Ven za zdravje 3 v občini Žalec so se udeležili predstavnice in predstavniki občinske uprave, občinskih služb ter tamkajšnjih javnih zavodov. Namen zadnje od treh svetovalnic je bil naslavljanje problematik in iskanje rešitev s področja urejanja prostora v občini s poudarkom na območjih mestnega jedra, športnega parka Žalec, turistične poti in Soseske V. Pozornost smo posvetili izzivom medsektorske izmenjave informacij na občini ter sodelovanju in iskanju rešitev s povezovanjem različnih oddelkov ter drugih služb.

Na delavnici smo skozi predstavitve in razprave obravnavali predloge splošnih in konkretnih ukrepov za celovito izboljšanje stanja zelenih površin za spodbujanje aktivnega življenjskega sloga prebivalk in prebivalcev Žalca. Delavnica je bila zasnovana na način, da so vsi udeleženci imeli možnost predlagati in dopolniti predloge ter izraziti svoja razmišljanja glede možnosti in potreb po medsebojnem sodelovanju in iskanju sinergij pri oblikovanju in izvajanju izboljšav.  

Glavno sporočilo posvetovalne skupine programa je bilo širše naslavljanje izzivov, vključno z nujno posodobitvijo zelenega sistema Žalca in implementacijo ukrepov v izvedbene prostorske akte, naslavljanje večnamenskosti površin in komunikacije s prebivalci ter iskanja različnih variant rešitev zagotavljanja javnega dostopa določenih prostorov ne glede na lastništvo zemljišč. Prepoznan je bil pomen vključevanja tovrstnih predlogov v dokumente različnih področij. Ugotovitve skupne delavnice bodo udeleženke in udeleženci svetovalnice še dopolnili, programska skupina pa bo svetovalnico zaključila z osnutkom akcijskega načrta, ki bo občini v pomoč pri uresničevanju razvoja zelenih površin in spodbujanja aktivnejšega življenjskega sloga.

Projekt PlanToConnect - srečanje partnerjev v italijanskem mestecu Caorle

Slika: Projekt PlanToConnect  - srečanje partnerjev v italijanskem mestecu Caorle
0 530

Projekt PlanToConnect - srečanje partnerjev v italijanskem mestecu Caorle

Odkrivanje narave in zgodovine vzhodne Benečije

V sklopu mednarodnega projekta PlanToConnect, ki ga Urbanistični inštitut Republike Slovenije vodi kot glavni parter, smo se na tridnevnem srečanju sestali s sodelujočimi partnerji iz Italije, Francije, Nemčije in Avstrije. Srečanje je potekalo v obmorskem mestecu Caorle v Italiji, na pilotnem območju projektnega partnerja Regione del Veneto. Nekoč močvirnata pokrajina na ustjih rek Livenza in Lemene, umetno izsušena in prepredena s kanali je bila idealna kulisa projektni tematiki.

S projektom PlanToConnect namreč razvijamo omrežje zelene in modre infrastrukture za ekološko povezljivost na območju Alp, v sodelovanju z deležniki s pilotnih območij pa poskušamo začrtati in definirati ekološke koridorje, ki bi omogočili primerne pogoje za migriranje živali in rastlin ter, širše, ohranjanje ali ponovno vzpostavljanje biotske pestrosti.

Z obiskom Nacionalnega muzeja pomorske arheologije (Museo Nazionale di Archeologia del Mare), vodne črpalke na kanalu Termine iz 20-ih let prejšnjega stoletja, s sprehodom po zaščitenem območju Vallevecchia ter z obiskom trajnostno usmerjene in tehnološko napredne kmetije Vallevecchia, smo pobližje spoznali zgodovinski razvoj ter ekološko in kmetijsko pomembnost območja.

Odprt razpis za gostovanja srečanj Tematske skupine AESOP: Javni prostori, urbane kulture in upanje (2024-2026)

Slika: Odprt razpis za gostovanja srečanj Tematske skupine AESOP: Javni prostori, urbane kulture in upanje (2024-2026)
0 475

Odprt razpis za gostovanja srečanj Tematske skupine AESOP: Javni prostori, urbane kulture in upanje (2024-2026)

Rok za oddajo predlogov je 9. december 2024.

Koordinacijski odbor Tematske skupine za javne prostore in urbane kulture pri AESOP (Združenje evropskih šol za načrtovanje) vabi vse zainteresirane, da se prijavijo za gostovanje srečanj v obdobju 2024-2026. V središču pozornosti je vloga upanja v ustvarjanju javnih prostorov in urbanih kultur, ki spodbujajo regeneracijo in vzpostavljajo nove možnosti za bolj vključujočo prihodnost.

Gostitelji bodo imeli priložnost sodelovati z vodilnimi strokovnjaki na področju urbanističnega načrtovanja in urejanja javnih prostorov, prispevati k razvoju novih idej in rešitev za prihodnost mest in postati del mednarodne mreže strokovnjakov, ki se ukvarjajo s temi vprašanji.

Rok za oddajo predlogov je 9. december 2024.

Več informacij

Vabilo na okroglo mizo Smoties

Slika: Vabilo na okroglo mizo Smoties
0 594

Vabilo na okroglo mizo Smoties

Okrogla miza bo v četrtek, 7. 11. 2024 ob 17.00 uri v prostoru Galerije Kresija (Stritarjeva 6, Ljubljana)

Na dogodku bomo predstavili izkušnje skupnostnega sodelovanja pri oblikovanju javnega prostora v Krajinskem parku Polhograjskih dolomitov. Udeleženci bodo govorili o:

  • načinih krepitve lokalne skupnosti: Kako najti skupno vizijo za manjše in odmaknjene kraje?
  • vključevanju kreativnega sektorja: Kako lahko umetnost in kultura prispevata k participativnim procesom?
  • trajnostnih pristopih: Kako v viziji prihodnjega razvoja združiti dediščino, človeški kapital in naravne danosti?

Sodelujoči:

  • Nina Goršič (moderiranje), arhitektka, Urbanistični inštitut Republike Slovenije, sodelavka na projektu Smoties
  • Matej Nikšič, arhitekt in urbanist, Urbanistični inštitut Republike Slovenije , koordinator slovenske ekipe projekta Smoties
  • Mojca Senegačnik, umetnica, Hiša na hribu, Zavod CCC
  • Mojca Sfiligoj, upravljalka kulturnega spomenika in programska vodja Domačije Pr' Lenart
  • Zvonka Simčič, umetnica in snovalka Hiše na hribu, Zavod CCC
  • Nejc Smole, župan Občine Medvode
  • Jakob Šubic, član lokalne skupnosti Topol pri Medvodah

Na dogodku bosta ob zaključku projekta Smoties predstavljeni tudi dve novi publikaciji in spletni portal Delujemo skupaj/Acting Together:

Vabljeni tudi k zaključni razpravi, skupaj bomo razmišljali o tem, kako lahko tudi v naših lokalnih skupnostih soustvarjamo bolj prijetne in žive javne prostore.

Več informacij: info@uirs.si s pripisom Smoties

O projektu Smoties: Projekt Smoties – Human Cities se je v letih 2020-2024 v desetih evropskih državah osredotočal na vključevanje lokalnih skupnosti odmaknjenih krajev  v preobrazbo in sooblikovanje javnih prostorov. V Sloveniji je projekt potekal v Krajinskem parku Polhograjskih dolomitov, kjer so lokalni prebivalci skupaj z strokovnjaki soustvarjali nove možnosti za razvoj tega območja.
Projekt je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije.

Vljudno vabljeni in lepo pozdravljeni!

SMOTIES — Majhni kraji. Velike ideje / Dobre prakse za oživljanje javnega prostora v majhnih in odmaknjenih krajih po vsej Evropi

Slika: SMOTIES — Majhni kraji. Velike ideje / Dobre prakse za oživljanje javnega prostora v majhnih in odmaknjenih krajih po vsej Evropi
0 657

SMOTIES — Majhni kraji. Velike ideje / Dobre prakse za oživljanje javnega prostora v majhnih in odmaknjenih krajih po vsej Evropi

Razstava bo na ogled v knjižnici in pasaži Urbanističnega inštituta RS v Ljubljani od 24. septembra 2024 do 31. novembra 2024

Urbanistični inštitut Republike Slovenije vabi na razstavo »Majhni kraji. Velike ideje.« S fotografijami in kratkimi opisi so prikazani primeri dobrih praks izboljševanja javnih prostorov v oddaljenih krajih Evrope. V fokusu so ustvarjalni, nekonvencionalni pristopi, ki se odvijajo v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi. Razstava je del projekta SMOTIES programa Ustvarjalna Evropa, soustvarili so jo partnerji iz Avstrije, Estonije, Francije, Grčije, Islandije, Italije, Poljske, Portugalske, Slovenije in Združenega kraljestva. Vsebine lahko navdihnejo tudi vas pri razmisleku, kako izboljšati javni prostor vaše vasi ali naselja, zato pozor – ogled razstave lahko spodbudi vaše lastne ideje in dejanja in pripomore k spremembam naših skupnih prostorov na bolje! Poleg dobrih praks pa razstava prikazuje tudi začetke soustvarjanja v javnih prostorih hribovitega dela občine Medvode z lokalnimi akterji na področju kulture.

Razstavo je pripravil Urbanistični inštitut RS v okviru projekta SMOTIES - Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih, v sodelovanju z Zavodom CCC, Domačijo Pr’ Lenart in drugimi lokalnimi akterji. Projekt je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije. Razstava bo na ogled v knjižnici in pasaži Urbanističnega inštituta RS v Ljubljani od 24. septembra 2024 do 31. novembra 2024.

Več o dobrih praksah si poglejte v publikaciji »Creative works in small and remote places: European best practices exploration« 

Vljudno vabljeni!

Oddaljeni kraji, javni prostori: premišljeno oblikovanje v podeželskih območjih – evropske in slovenske perspektive

Slika: Oddaljeni kraji, javni prostori: premišljeno oblikovanje v podeželskih območjih – evropske in slovenske perspektive
0 1937

Oddaljeni kraji, javni prostori: premišljeno oblikovanje v podeželskih območjih – evropske in slovenske perspektive

Vabilo na predavanje v angleškem jeziku

Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku v Galeriji Kresija, Stritarjeva ulica 6, Ljubljana v sredo, 16. oktobra, ob 17.30 uri.
Vstop je prost.

Humana mesta / SMOTIES” je projekt participativnega oblikovanja, osredotočen na vključevanje skupnosti v preobrazbo in sooblikovanje javnih prostorov v desetih evropskih podeželskih območjih. V štirih letih so projektni partnerji raziskovali lokalne zgodbe, spodbujali družbeno domišljijo in snovali potencialne regenerativne preobrazbe. Projekt si je prizadeval razumeti, kako lahko podeželski konteksti navdihnejo smiselne regenerativne premike z osredotočenostjo na prostor in ponudijo drugačne poti od tistih, ki jih običajno predlagajo urbani modeli. Ali se radikalna inovacija lahko doseže skozi take alternativne pristope? Bi morali dati prednost dominantnemu futurističnemu narativu ali sprejeti občutljive, skrbne intervencije, ki negujejo trajne odnose, kot je prikazano skozi projektni relacijski, narativni eksperiment, ki spodbuja dialog z lokalnimi skupnostmi? En evropski projekt, štiri leta in deset zgodb za deset majhnih in oddaljenih krajev.

Poseben poudarek bo namenjen slovenskemu pilotnemu projektu, ki je potekal v Krajinskem parku Polhograjski dolomiti in njegovih skupnostih. Projekt je izzval vprašanja opolnomočenja lokalnih skupnosti skozi participativno oblikovanje javnih prostorov in ponudil premislek o možnih novih vlogah lokalne dediščine pri izpolnjevanju zahtev in odzivanju na dinamiko sodobne družbe.

 

Annalinda De Rosa je docentka za oblikovanje in članica Polimi DESIS Laba, osredotočena na družbene inovacije in trajnost. Od leta 2020 do 2024 je so-koordinirala projekt Creative Europe “Human Cities / Smoties.” Njeno raziskovanje poudarja participativno oblikovanje in spodbujanje družbene kohezije v urbanih in podeželskih skupnostih.

Matej Nikšič je arhitekt in urbanist, raziskovalec iz Ljubljane, specializiran za urbano oblikovanje in vključevanje skupnosti. Koordiniral je slovensko ekipo projekta “Human Cities / Smoties,” ki je imel za cilj opolnomočenje lokalnih skupnosti skozi participativno urbano oblikovanje in ponovno rabo kulturne dediščine na inovativen način.

 

Ob zaključku projekta Smoties - Human Cities. Creative works with small and remote places je bila pri založbi Birkhäuser izdana knjiga »Remote places, public spaces«, ki je na voljo na tej povezavi.

Ob 18. uri pa se nam pridružite tudi na otvoritvi razstave HIŠA NA HRIBU / SKUPAJ, ki jo pripravlja Zavod CCC.
Hiša na hribu je zaradi svojega poslanstva postala prepoznana kot primer dobre prakse pri vzpostavljanju oz. krepitvi javnih in socialnih prostorov na obrobju mesta, v ruralnem okolju Polhograjskih dolomitov, in je na podlagi tega že tretje leto vključena v evropski projekt Smoties – Human Cities, ki ga v Sloveniji vodi Urbanistični inštitut Republike Slovenije.

O pomenu načrtovanja zelenih površin tudi na letošnji Konferenci ob Evropskem tednu športa

Slika: O pomenu načrtovanja zelenih površin tudi na letošnji Konferenci ob Evropskem tednu športa
0 348

O pomenu načrtovanja zelenih površin tudi na letošnji Konferenci ob Evropskem tednu športa

Letošnja strokovna konferenca ob Evropskem tednu športa je potekala 26. septembra 2024 v Austria Trend hotelu Ljubljana

Sodelovali smo na konferenci z naslovom "Pozitivna naravnanost v skrbi za dolgoživost: Vloga lokalne skupnosti pri spodbujanju telesne dejavnosti za krepitev zdravja"

Letošnja strokovna konferenca ob Evropskem tednu športa, ki je potekala 26. septembra 2024 v Austria Trend hotelu Ljubljana, se je z naslovom Pozitivna naravnanost v skrbi za dolgoživost: Vloga lokalne skupnosti pri spodbujanju telesne dejavnosti za krepitev zdravja osredotočala na pomembnost lokalnih skupnosti pri zagotavljanju pogojev za kakovostno življenje vseh prebivalcev.  Mag. Ina Šuklje Erjavec je v predstavitvi Povežimo urbanizem, šport in javno zdravje v tem pogledu naslovila pomen prostorskega načrtovanja in povezovanja strok.

Konferenca je potekala v sklopu aktivnosti Nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015-2025 »Dober tek, Slovenija!«, kot del aktivnosti ob Evropskem tednu športa. Vsako leto ob Evropskem tednu športa Ministrstvo za zdravje organizira konferenco, namenjeno povezovanju pri spodbujanju športa in telesne dejavnosti za krepitev zdravja. Partnerji konference so Olimpijski Komite Slovenije – Združenje športnih zvez, Fakulteta za šport in Nacionalni inštitut za javno zdravje. 

Več na spletni strani konference.

Približuje se 2. nacionalni dogodek projekta SPOZNAJ

Slika: Približuje se 2. nacionalni dogodek projekta SPOZNAJ
0 928

Približuje se 2. nacionalni dogodek projekta SPOZNAJ

Konzorcij projekta »SPOZNAJ - Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«, katerega del je tudi naš institut, organizira že 2. nacionalni dogodek.

Rdeča nit dogodka bodo raziskovalni podatki in podatkovno skrbništvo.

Na dogodku bomo del pozornosti namenili temam, kot so implementacija in monitoring odprte znanosti v raziskovalnih organizacijah, zanimali pa nas bodo tudi morebitni učinki, ki jih odpiranje podatkov prinaša tako v javnem sektorju kot gospodarstvu. Skušali bomo vsaj deloma osvetliti nekatera pravna vprašanja, povezana z odprtimi vsebinami in odprtim dostopom do podatkov. Gostje iz tujine in Slovenije pa bodo udeležencem dogodka predstavili tudi nekatere uspešne prakse in rešitve.

PROGRAM 2. NACIONALNEGA DOGODKA

Dogodek bo potekal v četrtek, 10. oktobra 2024, od 10.00 do 16.00 v Centru humanističnih znanosti ZRS Koper (Kreljeva ulica 6, Koper). Organiziran bo tudi spletni prenos v živo s simultanim tolmačenjem iz slovenščine v angleščino.

Ker je število sedežev za udeležbo v živo omejeno, se čim prej prijavite prek sistema za rezervacijo vstopnic TicketTailorza ogled na daljavo pa prek platforme Zoom. Za ogled na daljavo število mest ni omejeno.

Če ste zamudili lanski nacionalni dogodek ali bi želeli obuditi spomine nanj, vas vabimo, da si preberete poročilo z dogodka ter ogledate videoposnetke predstavitev in diskusij.

V Sloveniji izšel prvi priročnik o odprti znanosti

Slika: V Sloveniji izšel prvi priročnik o odprti znanosti
0 965

V Sloveniji izšel prvi priročnik o odprti znanosti

V zadnjem desetletju se vse več govori o odprti znanosti, katere cilj je, da se raziskovalcem in širši javnosti zagotovi dostop do raziskovalnih podatkov po načelih FAIR ter poenostavi njihovo ponovno uporabo.

V okviru projekta SPOZNAJ, katerega namen je uvesti načela odprte znanosti v znanstvenoraziskovalno delo, ki ga sofinancirata Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU prek nacionalnega Načrta za okrevanje in odpornost, je tako nastal prvi priročnik o odprti znanosti z naslovom Spoznaj FAIR.

Priročnik odpira temeljna vprašanja, povezana z uresničevanjem odprte znanosti in prikazuje obstoječe rešitve ter možnosti razvoja področja odprte znanosti. Nastal je v sodelovanju predstavnic in predstavnikov različnih raziskovalnih organizacij, ki so vključene v projekt »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«.

Po besedah urednice dr. Sonje Bezjak je namen priročnika različnim akterkam in akterjem s širokega polja znanstvenih disciplin v slovenskem jeziku predstaviti temeljne pojme o odprti znanosti ter jim približati raziskovalno infrastrukturo in storitve, ki v slovenskem okolju služijo odprti znanosti in se hkrati neločljivo povezujejo z evropskim ter s širšim mednarodnim raziskovalnim prostorom.

Priročnik je tako namenjen raziskovalkam in raziskovalcem na različnih stopnjah znanstvene kariere, financerjem raziskav, vodstvom raziskovalnih organizacij, knjižnicam, podatkovnim strokovnjakom v različnih vlogah, repozitorijem publikacij in podatkov, založnikom in uredništvom znanstvenih revij, občanskim raziskovalcem in drugim, ki delujejo na področju znanosti ali pa se zanimajo za znanstvene izsledke in procese, v katerih ti nastajajo.

Cilj je, da v priročniku prepoznajo priložnosti za prispevek k odprti znanosti, se seznanijo z odgovornostmi in najdejo informacije o tem, kje lahko poiščejo podporo ali komu lahko podporo ponudijo in na kakšne načine. Avtorice in avtorji priročnika upajo, da bo bralkam in bralcem v pomoč pri razvoju kulture odprtega deljenja različnih znanstvenih rezultatov, financiranih z javnimi sredstvi.

Priročnik je vsem zainteresiranim v celoti dostopen tudi v digitalni obliki

Projekt proCURE - Združevanje moči za trajnostno javno naročanje v malih in srednje velikih občinah

Slika: Projekt proCURE - Združevanje moči za trajnostno javno naročanje v malih in srednje velikih občinah
0 1040

Projekt proCURE - Združevanje moči za trajnostno javno naročanje v malih in srednje velikih občinah

Trajnostno javno naročanje, tj. upoštevanje socialnih, okoljskih in gospodarskih vidikov pri javnem naročanju, je za občine in njihove uprave pomembno orodje, s katerim lahko prispevajo k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja, ki jih sprejela mednarodna skupnost v okviru Združenih narodov.

Številni upravni uslužbenci menijo, da je področje trajnostnega javnega naročanja zapleteno in polno negotovosti. Zlasti majhne občine imajo težave pri izvajanju trajnostnega naročanja ali upoštevanja trajnostnih vidikov pri neposredni nabavi v praksi. Glavni izzivi so pomanjkanje ozaveščenosti in prepričanja med odločevalci in zaposlenimi v upravi, negotovost glede pravnih možnosti, pomanjkanje znanja o uporabi trajnostnih meril in pomanjkanje sredstev.

Projekt proCURE želi zlasti malim in srednje velikim občinam pomagati pri trajnostnem javnem naročanju.

Več o tem si lahko preberete tukaj.

Občine in posameznike, ki jih zanima tema trajnostnega javnega naročanja, vljudno vabimo k sodelovanju v projektu proCURE. Za več informacij pošljite sporočilo na e-naslov sergeja.praper@uirs.si.

Projekt financira Evropska unija iz sredstev programa Erasmus+.

Sodelovanje na letošnji konferenci HEPA Europe 2024 v Dublinu

Slika: Sodelovanje na letošnji konferenci HEPA Europe 2024 v Dublinu
0 316

Sodelovanje na letošnji konferenci HEPA Europe 2024 v Dublinu

Letošnja konferenca HEPA je potekala od 19. do 21. avgusta 2024

Avgusta smo se udeležili HEPA konference »Optimizacija telesne dejavnosti za krepitev zdravja: pomen vključevanja«

Konference se je udeležila tudi vodja programa Ven za zdravje 3, mag. Ina Šuklje Erjavec, ki je imela več predstavitev v okiru več simpozijev. Sodelovala je tudi na sestankih več delovnih skupine HEPA., med drugim tudi WG Active Aging , kjer je imela predstavitev z naslovom: Green Space Provision and Quality Aspects for HEPA - approach from Slovenia

S Slovenije so se konference udeležile tudi predstavnice in predstavniki NIJZ, Fakultete za Šport, Fakulteto za vede o zdravju Nova gorica in Športne unije Slovenije.

Predstavitve mag. Ine Šuklje Erjavec v okviru simpozijev  so bile:

Predstavitev v okviru simpozija na temo Sharing experiences in local PA policy development and monitoring, to increase collaboration, efficiency, and inclusiveness: predstavitev z naslovom: Challenges of cooperation between the sectors of urban planning, sustainable mobility, sport, and public health for effective HEPA policies - lessons from Slovenia.

Predstavitvi v okviru simpozija na temo Public green spaces as sustainable environments for inclusive HEPA: predstavitvi z naslovom: Principles for quality design of green spaces to ensure equal HEPA opportunities for all – experience from Slovenia ter Exploring association between characteristics of green space and HEPA behaviour of teenagers in Slovenia

Predstavitev v okviru delovne skupine HEPA WG Active Aging in sicer z naslovom: Green Space Provision and Quality Aspects for HEPA - approach from Slovenia

Več na spletni strani konference HEPA.

Izšli so novi priročniki

Slika: Izšli so novi priročniki
0 1060

Izšli so novi priročniki

Na UIRS so v zadnjem času nastali naslednji priročniki, ki so objavljeni v sklopu Priporočil za prostorsko načrtovanje:
- Zeleni sistem v mestih in naseljih,
- Zeleni sistem v mestih in naseljih (v angleškem jeziku),
- Mirujoči promet v urbanih naseljih,
- Priročnik za načrtovanje in organizacijo gradbene parcele stavbe,
- Priročnik za načrtovanje in organizacijo gradbene parcele stavbe (v angleškem jeziku),
- Javne odprte grajene površine,
- Odlok o urejenosti naselij in krajine - priporočila,
- Participativno urejanje odprtega javnega prostora.

Vabljeni k branju!

Hiša na hribu 2004, tradicionalni umetniški festival

Slika: Hiša na hribu 2004, tradicionalni umetniški festival
0 1069

Hiša na hribu 2004, tradicionalni umetniški festival

Žlebe pri Medvodah, 23. 8. 2024, ob 19.30

Odprtje razstave in koncert, Žlebe pri Medvodah, mežnarija pri cerkvi Sv. Marjete, 23. 8. 2004 ob 19.30

Vabimo vas,

HIŠA NA HRIBU 2024, tradicionalni umetniški festival se letos predstavlja desetič.

Hiša na hribu 2024, otvoritveni dogodek pri Sveti Marjeti v Žlebah s koncertom (JUNEsHELEN, Za srce mo, Ta mladi iz Žleb) bo 23. 8 . 2024 ob 19.30. 🌿

Lokacije: Sv. Marjeta v vasi Žlebe, Domačija Pr' Lenart v vasi Belo, Sv. Katarina na Topolu

Sodelujoči umetniki: AKIKO SATO / BOJAN GAGIĆ / BRANKA CVJETIČANIN / DAVID VURDELJA / EVA MARGON ŠTANTA / JASON MULLHAUSEN / JUNEsHELEN / MATEJA KAVČIČ / MOJCA SENEGAČNIK / NIVES ZALOKAR / ZVONKA T SIMČIČ

🌿

Odpiralni čas:

Sv. Marjeta: 24. 8. - 22. 9. 2024, petek, sobota, nedelja: od 14. do 19. ure, izven tega časa po dogovoru na številko 041 214 097 / Zvonka

Domačija Pr' Lenart: razstavni prostor Kašča je za obiskovalce odprt od 24. 8. - 31. 10. 2024, umetniške intervencije sadovnjaku pa dostopne vse leto 24/7

Sv. Katarina: na tem prostoru so razstavljene Potovke, ki so postavljene na dvorišču župnišča ob cerkvi

🌿

Podporo letošnji razstavi in projektu HIŠA NA HRIBU 2024 nudijo: Občina Medvode, Župnija Preska, Domačija Pr' Lenart, BB BIO.Si, Urbanistični inštitut Republike Slovenije.

HIŠA NA HRIBU izvaja skupnostne aktivnosti v okviru mednarodnega projekta Human Cities - Humana mesta / SMOTIES: Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih/ Creative works with small and remote places, ki ga v Sloveniji zastopa Urbanistični inštitut Republike Slovenije. Projekt je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa

Priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora v manjših krajih

Slika: Priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora v manjših krajih
0 1787

Priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora v manjših krajih

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sklopu Državnega prostorskega reda skupaj z Urbanističnim inštitutom RS in Ljubljanskim urbanističnim zavodom izdalo priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora s poudarkom na manjših krajih.

Priročnik je namenjen uslužbencem javne uprave, izvajalcem javnih služb in drugim akterjem, ki na lokalni ravni skrbijo za različne vidike urejanja javnih površin, med katere spadajo tudi občine, izvajalci participacije, prebivalci idr. Priročnik vabi vse zainteresirane, da poiščejo navdih za nove rešitve za skupne koristi lokalnega prebivalstva in prostora.

Priročnik obsega osnovna izhodišča o urejanju prostora s poudarkom na funkciji in urejanju odprtega javnega prostora, poglavje o participaciji z naborom deležnikov, oblikami sodelovanja in vključenosti, poglavje o odprtem prostoru v manjših krajih ter priporočila za participativno urejanje odprtega javnega prostora, ki zajema pobudo, zasnovo procesa participacije in njegovo izvajanje, obveščanje, spremljanje učinkov in uporabo digitalnih orodij.

Elektronska različica priročnika je dostopna na povezavi, na voljo je tudi nekaj tiskanih izvodov (za preveritev zaloge oz. dogovor o prevzemu pišite na e-naslov matej.niksic@uirs.si).

Vabljeni k branju!

Vabljeni k branju!

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

Slika: Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja
0 4397

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

letnik 35, številka 1, junij 2024

Izšla je nova številka znanstvene revije Urbani izziv, v kateri je objavljenih šest znanstvenih člankov. Vabimo vas k branju člankov v slovenskem in angleškem jeziku. Hkrati vas vabimo k oddaji znanstvenih člankov za prihodnjo številko.

Druga delavnica svetovalnice v Žalcu

Slika: Druga delavnica svetovalnice v Žalcu
0 304

Druga delavnica svetovalnice v Žalcu

Sredi junija smo v Žalcu izvedli drugo delavnico v sklopu svetovalnice

Na drugi delavnici smo povzeli ugotovitve prejšnjega srečanja ter predstavili strokovne ugotovitve in priporočila s strani strokovne skupine UIRS. Predstavljen je bil osnutek ukrepov kot izhodišč za osnovanje akcijskega načrta. Ob razpravi smo izluščili posebne poudarke ter prioritete, ki bi jih bilo smiselno izpostaviti na več ravneh. V zaključnem delu je sledila predstavitev Mreže zdravih mest. Zaključna, tretja delavnica svetovalnice za občino Žalec je predvidena v jesenskem času.

RSS
12345678910Last

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top