10476
Prihodnost ustvarjanja prostora: kako naprej za boljšo družbo
Mednarodni simpozij, 8. maj 2023, Muzej za arhitekturo in oblikovanje MAO, Rusjanov trg 7, Ljubljana
Ustvarjanje prostora (Placemaking) se nanaša na vključujoč proces vzpostavljanja in izboljšanja javnih prostorov, ki spodbujajo zdravje, srečo in dobro počutje za posameznike in skupnosti. Ustvarjanje živahnih, dostopnih in vključujočih javnih prostorov je ključnega pomena za vzpostavljanje občutka skupnosti in spodbujanje socialne povezanosti. Urejanje prostora lahko pomaga ustvariti privlačne, varne in prijetne ambiente, kjer se lahko ljudje iz različnih okolij družijo, sodelujejo in gradijo odnose. Če so pravilno zasnovani, lahko takšni prostori tudi ublažijo izzive sodobnih družb, kot so socialna odtujenost, vprašanja mobilnosti, vplivi podnebnih sprememb itd. Ustvarjanje prostora je lahko tudi gospodarsko gonilo, saj pritegne nove obiskovalce, podpira mala podjetja in poveča vrednost nepremičnin.
Namen simpozija je obravnavati različne vidike sodobnega ustvarjanja prostorov s predavanji vabljenih predavateljev in skupno izmenjavo misli in idej o nadaljnjih poteh ustvarjanja prostora. Uradni jezik mednarodnega dogodka je angleščina.
Zaradi omejenega števila mest na prizorišču vas prosimo, da se prijavite na placemaking@uirs.si. Lahko pa se pridružite tudi prek spleta, v tem primeru registracija ni potrebna, povezava do spletnega dogodka.
Vljudno vabljeni!
Matej Nikšič, Urbanistični inštitut RS, Neža Čebron Lipovec, Univerza na Primorskem; Tim Mavrič, Innorenew CoE; Zsuzsanna Varga, Univerza v Glasgowu; Pekka Tuominen, Univerza v Helsinkih
Simpozij je organiziran v okviru šole za usposabljanje COST Action CA18204 - Dynamics of placemaking and digitization in European´s places METODOLOGIJE ZA RAZISKOVANJE PROCESOV USTVARJANJA PROTOROV V ZAHTEVNIH HISTORIČNIH OKOLJIH«, ki poteka v Ljubljani in Kopru od 8. do 12. maja 2023 v soorganizaciji Urbanističnega inštituta RS, Univerze na Primorskem in Innorenew. Za več informacij o programu simpozija (8. maj) in aktivnostih delavnice (9.-12. maj) se obrnite na zgoraj navedeni e-naslov.
Program:
9:00 – 9:10 Uvodni nagovori predstavnikov COST CA18204 in lokalnih gostiteljev
9:10 – 9:50 Janez Koželj: Urejanje območij za pešce, katalizator urbane regeneracije
9:50 – 10:30 Leandro Madrazo: A-Place - Povezovanje krajev prek mrežnih umetniških praks
10:30 – 11:00 Odmor
11:00 – 11:40 Neža Čebron Lipovec: Skupinski spominski pogovor: Nova etnografska metoda pri ohranjanju stavbne dediščine med dediščino in ustvarjanjem prostora
11:40 – 12:20 Zala Velkavrh: Urbane intervencije
12:20 – 13:00 Branka Cvijetičanin: Pogled pešca ali kako prostor oblikuje življenjsko pripoved
13:00 – 13:30 Zaključna razprava
PODROBNEJŠI PROGRAM