Search
en-USsl-SI

Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva

Slika: Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva
0 4932

Okrogla miza ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS

torek, 23. 10. 2018 ob 17.00

Vabimo vas na Okroglo mizo ob izdaji strokovne številke Urbanega izziva, v katerem je Zbornik prispevkov letošnjega 29. Sedlarjevega srečanja. Okrogla miza bo v torek, 23. 10. 2018 ob 17.00 uri v prostorih knjižnice Urbanističnega inštituta Republike Slovenije v Ljubljani, Trnovski pristan 2 (vhod s pasaže). Na okrogli mizi se bomo spomnili tematik Sedlarjevega srečanja z naslovom Urbana regeneracija, ki je bilo 1. junija 2018 v Fužinskem gradu – v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani. Na voljo bodo tudi revije Urbani izzivi.
Več v vabilu.

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Slika: Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju
0 4240

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Razstava podaljšana do sredine novembra 2018

Knjižnica in pasaža Urbanističnega inštituta RS

Obveščamo vas, da zaradi velikega zanimanja podaljšujemo ogled razstave Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju do sredine novembra 2018. Razstava je na ogled v knjižnici in pasaži Urbanističnega inštituta. Razstavo so pripravili partnerji projekta ART NOUVEAU iz sedmih podonavskih držav. Cilj projekta je okrepitev varstva, oživljanje in promocija art nouveau dediščine v Podonavju. Razstava predstavlja izbrane primere iz podonavske regije in je bila v tednu Svetovnega dneva dediščine Art Nouveau 2018 istočasno na ogled v vseh partnerskih mestih: Beogradu, Budimpešti, Bukarešti, Ljubljani, Oradeji, Sofiji, Subotici, Dunaju in Zagrebu.

Kontakt: vlasta.vodeb@uirs.si


VEN ZA ZDRAVJE

Slika: VEN ZA ZDRAVJE
0 3874

VEN ZA ZDRAVJE

Evropski teden mobilnosti, Trg zbora odposlancev, Kočevje


V sklopu Evropskega tedna mobilnosti smo sodelavci projekta Ven za zdravje, z namenom anketiranja prebivalcev občine Kočevje o njihovih telesnih aktivnostih v odprtih zelenih prostorih, postavili stojnico na Trgu zbora odposlancev v Kočevju. Mimoidoče so za sodelovanje v anketi motivirale nagrade, v pogovorih pa smo izvedeli še mnogo zanimivega o njihovih željah in navadah, o tem, kje se v prostem času radi zadržujejo in katera območja v mestu so nepriljubljena. Prebivalci so izpostavili predvsem problematiko nepovezanih peš in kolesarskih poti in neurejenost določenih odprtih prostorov. Akcija je bila uspešna, saj smo pridobili koristne informacije za razvoj projekta, mesto pa je bogatejše za nekaj novih žog, nahrbtnikov in drugih potrebščin za udejstvovanje na svežem zraku.

Trajnostni razvoj in mobilnost

Slika: Trajnostni razvoj in mobilnost
0 3543

Trajnostni razvoj in mobilnost

Ustvarjanje pametnih mest v praksi

Zavod Ypsilon, četrtek, 11. oktobra 2018 ob 18. uri 

Zavod Ypsilon v četrtek, 11. oktobra 2018 ob 18. uri organizira okroglo mizo z raziskovalcema Luko Mladenovičem in Markom Peterlinom z naslovom Trajnostni razvoj in mobilnost: Ustvarjanje pametnih mest v praksi. Potekala bo v ABC Hub, spodnja etaža Emporiuma v BTC City Ljubljana, kjer bodo predstavili ključne ključne izzive in spremembo paradigme pri načrtovanju prometa v mestih, ki se je zgodila v zadnjih letih in kako nekatera mesta s sodobnimi tehnologijami že delujejo v tej smeri.

Več informacij na  spletni strani, kjer svojo udeležbo na dogodku potrdite s prijavo. 

Connecting Nature

Slika: Connecting Nature
0 3475

Connecting Nature

Predstavitev projekta

V torek 2. oktobra je bila na Urbanističnem inštitutu RS predstavitev projekta Connecting Nature v sklopu izobraževanja EU projekta LUMAT - Ekosistemske storitve in orodja za participacijo.

Projekt koordira Trinity College Dublin. Connecting Nature je partnerstvo 31 organizacij med katerimi je tudi Urbanistični inštitut RS, ki sodelujejo z lokalnimi oblastmi, skupnostmi, industrijskimi partnerji, nevladnimi organizacijami in akademiki. Partnerstvo sodeluje s 16 evropskimi državami, Brazilijo, Kitajsko, Korejo in Kavkazom (Gruzija in Armenija), ki vlagajo v večmilijonsko izvedbo projektov, ki temeljijo na naravi, v mestnih okoljih. Merimo vpliv teh pobud na prilagajanje podnebnim spremembam, zdravje in dobro počutje, socialno kohezijo in trajnostni gospodarski razvoj v teh mestih. Inovativni ukrepi za pospeševanje zagona in rasti gospodarskih in socialnih podjetij, ki se ukvarjajo s proizvodnjo naravnih rešitev in izdelkov, so sestavni del našega dela.


Projekt LUMAT

Slika: Projekt LUMAT
0 12339

Projekt LUMAT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije, 26-27. september 2018

Urbanistični inštitut Republike Slovenije, 26-27. september 2018

Po konferenci #cooperationiscentral in #ECDay2018 LUMAT projekta sofinanciranega v okviru programa Osrednja Evropa bo Urbanistični inštitut Republike Slovenije http://www1.uirs.si med 26. In 27. septembrom 2018 v Ljubljani gostil partnerje LUMAT projekta @interregCE @Lumat_project.

LUMAT IZOBRAŽEVANJE

Slika: LUMAT IZOBRAŽEVANJE
0 4888

LUMAT IZOBRAŽEVANJE

EKOSISTEMSKE STORITVE IN ORODJA ZA PARTICIPACIJO

Predavalnica Knjižnice Urbanističnega inštituta RS, torek, 02. oktober 2018 ob 09:30

Vljudno vas vabimo, da se v torek, 2. oktobra 2018 ob 9.30 udeležite dogodka v okviru projekta LUMAT, kjer bosta osrednji temi ekosistemske storitve in orodja za participacijo. Dogodek organizira Urbanistični inštitut Republike Slovenije v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor ter Društvom urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije v okviru Meseca prostora 2018. 

Projekt LUMAT je sofinanciran v okviru programa Interreg Srednja Evropa, naslavlja pa problematiko nesistematičnega upravljanja degradiranih urbanih območij in slabo izkoriščenih poslovnih con. Cilj projekta je priprava in izvajanje celostnih načrtov okoljskega upravljanja v funkcionalnih območij in izvedba pilotnih projektov v sedmih srednjeevropskih državah, med katerimi je Slovenija s pilotnim projektom v Kranju. 

Connecting Nature

Slika: Connecting Nature
0 3147

Connecting Nature

Hitri zmenki 3.

V okviru projekta Connectinh Nature je bil v septembru organiziran še tretji hitri zmenek (ang. Speed date") med predstavniki angleškega mesta Glasgow in Urbanističnim inštitutom RS.

Na zmenku so predstavniki Urbanističnega inštituta predstavili predstavnikom mesta Glasgow uporabo generativne spletne platforme, ki so jo razvili na inštitutu kot sklop orodij za pomoč pri izvajanju javne participacije v procesih urbanističnega načrtovanja. Generativno platformo pa se lahko uporabi tudi v drugih primerih javne participacije. Predstavniki mesta Glasgow so v orodjih, ki jih omogoča generativna spletna platforma videli možnosti za promocijo in zbiranje javnega mnenja o svojih projektih, ki jih izvajajo v okviru projekta Connectinh Nature.

Kino med bloki

Slika: Kino med bloki
0 4384

Kino med bloki

Ljubljana, Bratovševa ploščad, 7. september 2018

Ljubljana, Bratovševa ploščad, 7. september 2018

V okviru projekcije Kino med bloki, ki se bo odvila 7. septembra na Bratovševi ploščadi, bo prvič javno predvajan video HUMANA MESTA – LJUBLJANA.

Video predstavlja vse aktivnosti na področju javnega prostora in participacije, ki jih je Urbanistični inštitut RS s sodelovanjem prebivalcev in drugih deležnikov, izvajal v soseski RUSKI CAR.

Participativni proračun v Chicagu

Slika: Participativni proračun v Chicagu
0 25508

Participativni proračun v Chicagu

Brezplačno predavanje v angleškem jeziku

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 18. september 2018 ob 17.00 uri

Knjižnica Urbanističnega inštituta RS, torek, 18. september 2018 ob 17.00 uri

Teresa Córdova bo razpravljala o participativnem proračunu (PB) v Chicagu in opisala vlogo Great Cities Institute (GCI) pri vodenju tega demokratičnega procesa določanja javne porabe. Predstavila bo zgodovino participativnega proračunskega načrtovanja in opisala proces in partnerstva potrebna za oblikovanje uspešnega procesa. Razpravljala bo tudi o izzivih PB in strategijah za njihovo premagovanje.

Sodelovanje pri PB je demokratičen proces, v katerem se člani skupnosti neposredno odločijo, kako porabiti del javnega proračuna. Ljudem ponuja temeljito drugačen način sodelovanja z vlado. Združeni narodi PB promovirajo kot najboljšo prakso demokratičnega upravljanja. Februarja 2012 je GCI sodeloval s Projektom PB in široko koalicijo mestnih svetnikov, mestnih institucij in organizacij, ki se ukvarjajo s skupnostjo, za zagon PB Chicago. PB Chicago želi izvajati in razširiti procese PB in neposredno demokracijo v Chicagu. GCI je vodilni univerzitetni partner PB Chicago, ki je odgovoren za zagotavljanje splošnega vodenja projektov, angažiranja skupnosti in vrednotenja. Od leta 2012 je PB Chicago vključil več kot 13.000 prebivalcev v dvanajstih različnih skupnostih, ki se neposredno odločajo, kako porabiti več kot 18 milijonov javnih sredstev.

Teresa Córdova je direktorica Great Cities Institute (GCI) na univerzi v Illinoisu v Chicagu. Je tudi profesorica za urbanistično načrtovanje in politiko na Visoki šoli za urbanistično načrtovanje in javne zadeve (CUPPA) in oddelkov za sociologijo, spol in ženske študije UIC ter latinskoameriške študije. Prof. Córdova je doktorirala iz sociologije na Univerzi v Kaliforniji, Berkeley. Prejela je več priznanj za akademske dosežke in vodenje, vključno s priznavanjem njene vloge pri načrtovanju infrastrukture ter razvojem malega podjetniškega inkubatorja in komercialne kuhinje.

Vljudno vabljeni na predavanje in pogovor, ki bo sledil. Več informacij na info@uirs.si.



LUMAT mednarodna konferenca "Prihodnji izzivi upravljanja s prostorom"

Slika: LUMAT mednarodna konferenca "Prihodnji izzivi upravljanja s prostorom"
0 11694

LUMAT mednarodna konferenca "Prihodnji izzivi upravljanja s prostorom"

Prispevki projekta LUMAT k evropskim izkušnjam

Brdo pri Kranju, 25. september 2018

25. septembra 2018 bo v okviru projekta LUMAT na Brdu pri Kranju organizirana mednarodna konferenca o prihodnjih izzivih celovitega upravljanja z zemljišči.

Konferenca se osredotoča na vlogo celovitega prostorskega in regionalnega planiranja ter na pomen urbane prenove kot rešitev za spopadanje se z izzivi širitev urbaniziranih območij in zmanjševanja porabe zemljišč. Da bi dosegli zastavljene cilje na področju trajnostne rabe tal 2050, bodo prihodnje rešitve morale vključevati poleg drugih tudi ukrepe za kompenzacijo in okoljska orodja, ki so že bila uvedena v različnih evropskih regijah. Dobre prakse in rešitve bodo predstavili partnerji LUMAT in vabljeni govorniki.

Projekt LUMAT je sofinanciran v okviru programa Interreg Srednja Evropa, naslavlja pa problematiko nesistematičnega upravljanja degradiranih urbanih območij in slabo izkoriščenih poslovnih con. Cilj projekta je priprava in izvajanje celostnih načrtov okoljskega upravljanja v funkcionalnih območij in izvedba pilotnih projektov v sedmih srednjeevropskih državah, med katerimi je Slovenija s piliotnim projektom v Kranju.

Konferenco organizira projekt LUMAT in Ministrstvo za okolje in prostor Republike Slovenije.

Humana mesta Ljubljana

Slika: Humana mesta Ljubljana
0 4214

Humana mesta Ljubljana

Videoposnetek

Predstavitev aktivnosti v ljubljanski soseski Ruski car v okviru projekta Humana mesta / Izzivanje merila mesta 2014 - 2018.

Vabimo vas k ogledu videoposnetka Humana mesta Ljubljana, ki povzema glavne aktivnosti projekta Humana mesta / Izzivanje merila mesta 2014 - 2018 v ljubljanski soseski Ruski car.

Slovenska različica videoposnetka (kratka / dolga)

Angleška različica videoposnetka (kratka / dolga)

Projekt Humana mesta / Izzivanje merila mesta 2014 - 2018 se v septembru 2018 zaključuje v okviru Tedna oblikovanja v estonskem Talinu. Več o dogodku na povezavah http://humancities.eu/activities/13th-tallinn-design-festival/ in http://disainioo.ee/.

Connecting Nature

Slika: Connecting Nature
0 3134

Connecting Nature

Hitri zmenki 2.

V okviru projekta Connectinh Nature je bil v avgustu organiziran že drugi hitri zmenek (ang. Speed date") tokrat med predstavniki belgijskega mesta Genk in Urbanističnim inštitutom RS.  

Na zmenku so predstavniki Urbanističnega inštituta predstavili predstavnikom mesta Genk uporabo generativne spletne platforme, ki so jo razvili na inštitutu kot sklop orodij za pomoč pri izvajanju javne participacije v procesih urbanističnega načrtovanja. Generativno platformo pa se lahko uporabi tudi v drugih primerih javne participacije. Predstavniki mesta Genk Poznań so v orodjih, ki jih omogoča generativna spletna platforma ravno tako kot mesto Poznan, videli možnosti za promocijo in zbiranje javnega mnenja o svojih projektih, ki jih izvajajo v okviru projekta Connectinh Nature. Vendar so na koncu ugotovili, da že sodelujejo z lokalnim ponudnikom spletnih storitev, ki ponuja podobna orodja.

Connecting Nature

Slika: Connecting Nature
0 2988

Connecting Nature

Hitri zmenki 1.

V okviru projekta Connectinh Nature je bil prvega avgusta je bil organiziran hitri zmenek (ang. Speed date") med predstavniki mesta Poznań in Urbanističnim inštitutom RS.  

Na zmenku so predstavniki Urbanističnega inštituta predstavili predstavnikom mesta Poznań uporabo generativne spletne platforme, ki so jo razvili na inštitutu kot sklop orodij za pomoč pri izvajanju javne participacije v procesih urbanističnega načrtovanja. Generativno platformo pa se lahko uporabi tudi v drugih primerih javne participacije. Predstavniki mesta Poznań so v orodjih, ki jih omogoča generativna spletna platforma videli možnosti za promocijo in zbiranje javnega mnenja o svojih projektih, ki jih izvajajo v okviru projekta Connectinh Nature.

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Slika: Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju
0 12025

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Fotografska razstava

Knjižnica in pasaža Urbanističnega inštituta RS, 30. 7. - 30. 9. 2018

Urbanistični inštitut Republike Slovenije vabi na razstavo Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju od 30. julija do 30. septembra 2018 v knjižnico in pasažo inštituta. Razstavo so pripravili partnerji projekta ART NOUVEAU iz sedmih podonavskih držav. Cilj projekta je okrepitev varstva, oživljanje in promocija art nouveau dediščine v Podonavju. Razstava predstavlja izbrane primere iz podonavske regije in je bila v tednu Svetovnega dneva dediščine Art Nouveau 2018 istočasno na ogled v vseh partnerskih mestih: Beogradu, Budimpešti, Bukarešti, Ljubljani, Oradeji, Sofiji, Subotici, Dunaju in Zagrebu.

Kontakt: vlasta.vodeb@uirs.si

Ven za zdravje

Slika: Ven za zdravje
0 9738

Ven za zdravje

Program temelji na povezovanju področij javnega zdravja in prostorskega načrtovanja in izvaja različne aktivnosti, od raziskovalnih s pilotnim testiranjem, do prenosov znanja, osveščanja in promocije.

Urbanistični inštitut Republike Slovenije je leta 2017 pri­čel z izvajanjem programa »Strokovne podlage za pro­storsko načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti prebivalstva«, ki ga v okviru Razpisa za sofinanciranje programov na področju prehrane in telesne dejavnosti za zdravje za leta 2017 do 2019 sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano.

Program, poimenovan Ven za zdravje, je namenjen strokovni povezavi področij prostorskega načrtovanja in javnega zdravja. Temelji na pripravi celo­vitega pregleda različnih vidikov za ustrezno načrtovanje, prenovo in upravljanje zelenih površin z namenom zagotavljanja zdravega in kakovostnega bivalnega okolja. Slednje bo omogočalo in spodbujalo aktiven, zdrav življenjski slog prebivalcev vseh starosti in družbenih skupin.

Vidiki načrtovanja zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti so namreč raznoliki, a hkrati med seboj tesno povezani. Osrednji poudarek strokovnih podlag je obravnava zelenih površin kot odprtih prostorov naselij - njihove vloge, pomena in potencialov s stališča javnega zdravja, tipologije zelenih površin ter vidikov njihove kakovosti. Skozi celostni pristop se vključuje tudi pomembne podporne tematike, pri čemer je poudarek na prepoznavanju njihovih relevantnih vsebin za podporo celovitemu in učinkovitemu načrtovanju zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti. Te tematike so trajnostna mobilnost (načrtovanje za hojo in kolesarjenje), demografske značilnosti lokalnih okolij, varnost in enakovredna dostopnost javnih zelenih površin, doživljanje prostora, participativno načrtovanje in soustvarjanje.

Rezultati programa bodo splošne smernice za načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev in strokovno gradivo za podporo občinam pri zasnovi pristopov in odločanju. Relevantnost različnih vidikov in testiranje uporabnosti oblikovanih smernic za strateško in podrobnejšo raven načrtovanja se preverja na primeru občine Kočevje.

Vir: Strokovne podlage za prostorsko načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesnih dejavnosti prebivalstva

Več informacij o projektu lahko dobite TUKAJ.

Projekt sofinancira Ministrstvo za zdravje RS. Projekt / program je del prizadevanj Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano.

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Slika: Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju
0 4327

Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju

Fotografska razstava

Atrij Mestnega muzeja Ljubljana, 7. - 25. julij 2018

Urbanistični inštitut Republike Slovenije in Mestni muzej Ljubljana vabita na fotografsko razstavo Art Nouveau valovanje: arhitekturna dediščina v Podonavju od 7. – 25. julija 2018 v atriju Mestnega muzeja Ljubljana. Razstavo so pripravili partnerji projekta ART NOUVEAU iz sedmih podonavskih držav. Cilj projekta je okrepitev varstva, oživljanje in promocija art nouveau dediščine v Podonavju. Razstava predstavlja izbrane primere arhitekture art nouveau iz podonavske regije in je bila v tednu Svetovnega dneva dediščine Art Nouveau 2018 istočasno na ogled v vseh partnerskih mestih: Beogradu, Budimpešti, Bukarešti, Ljubljani, Oradeji, Sofiji, Subotici, Dunaju in Zagrebu.

Če ne moreš iz stanovanja, kaj boš potem?

Slika: Če ne moreš iz stanovanja, kaj boš potem?
0 5083

Če ne moreš iz stanovanja, kaj boš potem?

Intervju z dr. Boštjanom Kerblerjem

V junijski številki revije Vzajemnost je bil objavljen intervju z dr. Boštjanom Kerblerjem, ki si ga lahko preberete na tej povezavi.​

CONNECTING NATURE

0 2785

CONNECTING NATURE

Drugo partnersko srečanje

V okviru projekta CONNECTIN NATURE je bilo od 11.6.-13.6. drugo srečanje projektnih partnerjev v Ioanini, Grčija.

Srečanje je bilo namenjeno pregledu opravljenih zadanih nalog, poročanju vodij delovnih paketov in poročilom vodilnih mest o poteku dela z mesti, ki sledijo vodilnim mestom.

Srečanje je potekalo v grškem mestu Ioanina, ki je eno od mest vključenih v projekt.

Predstavniki vseh vključenih mest so predstavili projekte, ki jih organizirajo v sklopu naloge, z vidika:
1. kazalcev uspešnosti,
2. postopka sooblikovanja (sodelovanja z zainteresiranimi stranmi),
3. predlogov za tehnično izvedbo z vidika naravne rešitve in
4. finance, poslovne modele in razmišljanja o potencialu te naložbe za ustvarjanje inovacij in gospodarskega razvoja na območju.

Na srečanju so tudi tekli pogovori med mesti in ponudniki rešitev s področja na naravi temelječih rešitev.

Po koncu srečanja je še sledil ogled občine Pavlos Melas, ki je tudi sodelujoča v projektu Connecting Nature.

Sestanek projekta LUMAT

Slika: Sestanek projekta LUMAT
0 19167

Sestanek projekta LUMAT

24. do 25. maja 2018 

Na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije od 24. do 25. maja 2018 poteka sestanek projekta LUMAT, ki je sofinanciran v okviru programa INTERREG - Osrednja Evropa.

RSS
First678910121415

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top