1
Hoja z upanjem: Javni prostori za dobro počutje
16.-18. junij 2025
Več informacij o seriji tematske skupine AESOP Javni prostori in urbane kulture o upanju je na voljo TUKAJ.
Poziv k oddaji prispevkov za mednarodno srečanje
Dogodek tematske skupine AESOP Javni prostori in urbane kulture
Datum: 16.-18. junij 2025
Lokacije: Ljubljana (Slovenija), Reka in Cres (Hrvaška)
Organizatorji: Urbanistični inštitut Republike Slovenije (Ljubljana), Polygon – Center za kulturne raziskave in projektni razvoj (Zagreb), Univerza na Reki – DELTALAB – Center za urbani prehod, arhitekturo in urbanizem (Reka)
V sodelovanju z: Univerza na Reki, Palača Moise, Cres
Tema:
Vabimo vas k aktivni udeležbi na dogodku »Hoja z upanjem: Javni prostori za dobro počutje«, nevsakdanjem mednarodnem tridnevnem dogodku, ki raziskuje soodvisnost med grajenim okoljem in človekovo dobrobitjo. Preučevali bomo hojo in vlogo upanja v javnih prostorih skozi dve različni epistemološki perspektivi: perspektivo urbanega oblikovanja in perspektivo umetniškega izražanja. Dogodek raziskuje, kako peščeva izkušnja javnih prostorov – od ulic in trgov do parkov in skupnostnih prostorov – oblikuje naše razpoloženje, duševno zdravje in občutek skupnosti. Naš cilj je spodbujati interdisciplinarni dialog, ki združuje raziskovalce, strokovnjake, umetnike, oblikovalce politik in člane skupnosti, da bi si zamislili in ustvarili bolj upanja polne, na človeka osredotočene urbane prostore.
Osrednji temi dogodka sta raziskovanje hoje kot dejavnika socialne, gospodarske in kulturne vitalnosti, ter razumevanje vloge pešca v politiki, urbanih inovacijah, umetnosti in družbenih spremembah kot obliki kulturnega odpora. Prav tako bomo preučevali razmerje med urbano sintakso, arhitekturo in konceptom napake. Program dogodka bo vključeval predavanja, razprave in oglede lokacij, kjer bomo na primerih iz Ljubljane, Reke in Cresa analizirali urbano evolucijo in prilagajanje. Poudarek bo na iskanju ravnovesja med ohranjanjem prosotorov, primernih za hojo, in sodobnimi potrebami ter družbeno-gospodarskimi spremembami. Da bi razlikovali med epistemološkimi pristopi v umetnosti in urbanizmu glede izkušnje hoje, se bomo na podlagi zgodovinskih urbanih pedagogik osredotočili na prostorsko načrtovanje in oblikovanje, ki sta usmerjena v človeka. Pri tem bomo obravnavali 'napake' v trenutnih urbanih okoljih in zagovarjali pomen ponovnega poudarjanja človekove dobrobiti. Raziskovali bomo psihološke razsežnosti prostorske izkušnje in si prizadevali razumeti, kako lahko urbano oblikovanje in sodobna umetnost spodbujata pozitivno socialno interakcijo in človekovo dobrobit.
Dogodek presega tradicionalno razumevanje hoje in jo obravnava kot kritično lečo, skozi katero lahko ocenimo dostopnost, vključenost in trajnostnost naših mest in krajev. Raziskovali bomo, kako se hoja prepleta z družbeno (ne)enakostjo, okoljsko pravičnostjo in ustvarjanjem živahnih, k skupnosti usmerjenih krajev, s poudarkom na vlogi umetnosti kot orodja za kritično angažiranost in transformativne intervencije. Obravnavali bomo izzive in priložnosti, ki jih predstavlja sodobno urbano načrtovanje, vključno z umetniškimi kritičnimi perspektivami o nastajajočih urbanih modelih. Spodbujamo razpravo, ki priznava tako koristi kot morebitne slabosti trenutnih trendov v urbanem razvoju in raziskuje, kako lahko umetniški pristopi osvetlijo in izzovejo te trende.
Ta poziv je namenjen prepletanju dveh epistemoloških pristopov, preko katerih raziskujemo, kako različne perspektive ustvarjajo znanje, dojemanje hoje, gibanja in javnega prostora. Poseben pomen dajemo preoblikovanju izkušnje prostora skozi hojo v identiteto, vzdušje prostora in ne nazadnje tudi upanje.
Vabimo prispevke iz širokega nabora disciplin, ki vključujejo vendar niso omejene na arhitekturo, urbano načrtovanje in oblikovanje, kulturne študije, študije dediščine, družbene vede, okoljske študije, sodobno umetnost, filozofijo, skupnostni aktivizem in oblikovanje politik. Vabimo vas, da predložite prispevke za sodelovanje v programu, ki ga pripravljajo lokalni soorganizatorji. Vabljeni k udeležbi na celotnem tridnevnemu programu, lahko pa se pridružite samo na eni ali več od treh lokacij dogodka.
Okvirni program:
Dogodek bo potekal v angleškem jeziku in bo vključeval ključne govore vodilnih strokovnjakov, predstavitve referatov na podlagi tega poziva, razprave, oglede študij primerov in terenske pogovore ter praktično delavnico v majhnem naselju srednjeveškega izvora, ki bo raziskovala zgodovinske urbane pedagogike.
- Ponedeljek, 16. junij: Program v Ljubljani s poudarkom na raziskavah in oblikovanju politik
- Torek, 17. junij: Program na Reki s poudarkom na urbanih študijah in napakah upanja
- Sreda, 18. junij: Praktikum in študija primera naselja Cres, s poudarkom na ohranjanju ljudske arhitekture in renesančnega urbanizma ob sodobnih meščanskih urbanih pobudah
Vabljeni govorci:
Sanja Bojanić, Univerza na Reki, Akademija uporabnih umetnosti
Nikola Bojić, Univerza v Zagrebu, Akademija likovnih umetnosti
Branka Cvjetičanin, Polygon, Center za kulturne raziskave in projektni razvoj
Marin Gregorović, župan mesta Cres
Blaž Križnik, Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta
Ida Križaj Leko, Univerza na Reki, DeltaLab Urbane študije
Luka Mladenovič, Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Marcell Mars in Miro Šarić
Inge Solis, višja kustosinja, Mestni muzej Cres
Tadej Žaucer, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo Republike Slovenije
Kako oddati predlog za prispevek:
Napišite povzetek v angleškem jeziku, ki naj ne presega 500 besed in ne več kot 5 ključnih besed, in ga do 28. aprila 2025 oddajte na walkinghope@uirs.si.
Povzetek naj predstavi vaš pogled na osrednje teme dogodka »Hoja z upanjem« in opredeli povezavo med vašim delom in raziskovanjem vpliva hoje na urbano življenje. To med drugim pomeni, da natančno opišete, kako vaše raziskave ali praktično delo obravnavajo hojo kot gonilo družbenega, gospodarskega in kulturnega razvoja ter kako upoštevajo vlogo pešca pri oblikovanju urbanih prostorov skozi politiko, načrtovanje, umetnost, družbene spremembe, inovacije ipd.
Izrecno navedite željeno mesto vaše predstavitve (Ljubljana, Reka ali Cres) – da se po možnosti to upošteva pri oblikovanju končnega programu dogodka.
Povzetki bodo strokovno pregledani, končne odločitve o vključitvi v program bodo sporočene do 5. maja 2025.
Logistika:
Udeleženci so sami odgovorni za nastanitvene aranžmaje (15.–17. junij v Ljubljani in 17.–19. junij na Cresu).
- Nedelja, 15. junij: prihodi v Ljubljano
- Torek, 17. junij: jutranja vožnja na Reko, večerna vožnja na Cres
- Četrtek, 19. junij: vrnitev v Ljubljano
Prevoz med lokacijami dogodka (iz Ljubljane preko Reke na Cres in nazaj v Ljubljano) bodo zagotovili organizatorji, vendar je število sedežev omejeno.
Upoštevajte lokacijo in urnik trajekta: Valbiska (otok Krk) - Merag (otok Cres).
Nadaljnje informacije bodo na voljo pred dogodkom.
Možnosti publiciranja:
Ob dogodku bo izdana knjiga povzetkov. Poleg tega bodo izbrani avtorji povabljeni, da pripravijo celotne referate za objavo v recenzirani znanstveni izdaji revije Urbani izziv (Urban Challenge)
Organizacijske informacije:
Lokalni organizatorji:
Predstavniki tematske skupine AESOP PSUC:
- Chiara Belingardi, LAPEI Univerza v Firencah, Italija
- Mohamed Saleh, Univerza v Groningenu, Nizozemska
- Tihomir Viderman, BTU Cottbus – Senftenberg, Nemčija
Za več informacij se obrnite na lokalne organizatorje.
Veselimo se vaše udeležbe na tem zanimivem dogodku, ki vabi k razmisleku!