Kratko o projektu:
Izhodišče projekta / Že na prelomu 19. in 20. stoletja so se arhitekti in umetniki zavedali pomembnosti naravnih materialov in pomena trajnostnih energetskih rešitev v arhitekturi in mestnem načrtovanju. Raziskovali so pomen narave za življenje v mestih in poudarjali pomen prezračevanja, uvajanja svetlobe in zelenja ter varčevanja z vodo in energijo v arhitekturi. Marsikateri ekološki problem, s katerim se ukvarjamo danes, so na inovativen način reševali že pred 100 leti.
Namen projekta / Raziskovati pomen ekologije v obdobju art nouveaja v primerjavi z današnjimi prizadevanji za trajnostni razvoj s predstavitvijo pomembnih ekološkoh inovacij v arhitekturi pred 100 leti.
Cilji projekta / Priprava vrste akcij (zgodovinski laboratoriji, inovativne delavnice, dvo in večstranske izmenjave, različne publikacije za odrasle in otroke), v okviru katerih so partnerji na interdisciplinarni način raziskovali inovacije, ki so v arhitekturi in umetnosti na prelomu 19. in 20. stoletja zasledovale cilje trajnostnega razvoja, o katerem govorimo danes.
Rezultati projekta / Osrednji rezultat projekta je bil mednarodna potujoča razstava Art Nouveau & Nature/ Nova umetnost in narava, ki je raziskovala in na interaktivni način predstavila odnose med naravo in novo umetnostjo. Obsegala je več tematskih sklopov; proučevala je procese nastajanje umetniškega izdelka od surovih materialov do končnega izdelka, raziskovala načine uvajanja narave (materialov, svetlobe, vode, zelenja) v mesta, v stanovanja in vsakdanje uporabne predmete in se ukvarjala s filozofskim ozadjem teh procesov.
Vodja projekta:
Dr. Breda Mihelič univ. dipl. um. zgod.