Projekt spodbuja preoblikovanje mest v trajnostne, prožne in odporne prostore z uporabo sodobnih pristopov za vertikalne ozelenitve ali zelene stene na objektih. Namen projekta je proučitev možnosti, ki jih ponujajo tradicionalne oblike urbanih ozelenitev ter možnosti za njihovo povezovanje z inovativnimi pristopi in raziskavami na različnih področjih od urbanističnega načrtovanja in oblikovanja do ekohidrologije, strojništva, vodnega inženirstva in gospodarstva.
V projektu raziskujemo in razvijamo vertikalne ozelenitve v arhitekturno-tehničnem kontekstu (Kje v mestu in na katerih stavbah?) in v biološko-tehničnem kontekstu (Katere so najprimernejše tehnološke rešitve in rastline?).
Vertikalne ozelenitve imajo obsežne zmogljivosti ekosistemskih storitev in lahko prispevajo k boljši kvaliteti mestnega okolja z doprinosom k pasivnemu hlajenju, zadrževanju padavinske vode, proizvodnji bioenergije in hrane, biotski raznovrstnosti, blaženju hrupa, kar je posebno relevantno v mestnih predelih z veliko gostoto pozidave.
Z namenom raziskave in razvoja celotnega potenciala VO bomo v povezavi z deležniki izvedli pilotne projekte v partnerskih mestih srednjih zemljepisnih širin (Berlin, Dunaj in Ljubljana). Projekti bodo naslavljali tri ključne vidike načrtovanja in upravljanja, ki so:
1) integracija vertikalnih ozelenitev stavb na lokalnem nivoju,
2) tehnološke inovacije za vzdrževalne in avtomatizirane naprave za pobiranje pridelkov in
3) prilagajanje načrtovalskih strategij in upravljanja za varno in integrirano uresničevanje in delovanje na nivoju mest.
Uporaba povezovalnega pristopa, ki upošteva tako skupne prednosti kot kompromise naravnih rešitev za mesta prihodnosti, bo omogočila tudi ustrezno odločanje za spodbujanje uporabe vertikalnih ozelenitev v mestih.
Dr. Damjana Gantar univ. dipl. inž. kraj. arh.
+386 (0)1 420 13 00 int. 47
damjana.gantar@uirs.si