Cilj projekta: Združevanje moči za trajnostno javno naročanje v malih in srednje velikih občinah. Priprava dokumentov in gradiv za usposabljanje za dolgoročno izvajanje trajnostnega in skupnega javnega naročanja na ravni občin.
Svetovna skupnost se je leta 2015 v okviru Združenih narodov dogovorila o 17 ciljih za trajnostni družbeni, gospodarski in okoljski razvoj (Sustainable Development Goals - SDG). K uresničevanju teh ciljev morajo prispevati vlade in uprave na vseh ravneh, civilna družba in zasebni sektor. V 12. cilju trajnostnega razvoja o trajnostni potrošnji in proizvodnji je poudarjen pomen trajnostnega javnega naročanja za doseganje vseh zastavljenih ciljev. Trajnostno javno naročanje, tj. upoštevanje socialnih, okoljskih in gospodarskih vidikov pri javnem naročanju, je za občine in njihove uprave pomembno orodje, s katerim lahko prispevajo k uresničevanju omenjenih ciljev.
Javni sektor, zlasti občine, so pomembni naročniki. Javne uprave v Evropski uniji porabijo približno 14 odstotkov bruto domačega proizvoda EU za različne vrste blaga in storitev. S svojo veliko kupno močjo lahko vplivajo na trg in podpirajo trajnostne gospodarske strukture, prispevajo k varstvu podnebja, zmanjšujejo onesnaževanje okolja, izboljšujejo delovne pogoje po vsem svetu in spodbujajo inovacije.
Kljub ugodnim pravnim in političnim okvirnim pogojem v Evropi možnosti za trajnostno javno naročanje še zdaleč niso izčrpane.
Številni upravni uslužbenci menijo, da je področje trajnostnega javnega naročanja zapleteno in polno negotovosti. Zlasti majhne občine imajo težave pri izvajanju trajnostnega naročanja ali upoštevanju trajnostnih vidikov pri neposredni nabavi. Glavni izzivi so pomanjkanje ozaveščenosti in prepričanja med odločevalci in zaposlenimi v upravi, negotovost glede pravnih možnosti, pomanjkanje znanja o uporabi trajnostnih meril in pomanjkanje sredstev.
Projekt proCURE želi zlasti malim in srednje velikim občinam pomagati pri trajnostnem javnem naročanju. Projekt si prizadeva za uresničitev naslednjih ciljev:
● Priprava gradiva za usposabljanje in praktičnih smernic za uvedbo in izvajanje trajnostnih praks javnega naročanja v občinah;
● Oblikovanje učnega načrta in učnega gradiva (kurikuluma) za upravne šole za pripravo bodočih javnih naročnikov na izzive, s katerimi se bodo srečevali;
● Oblikovanje tečaja za usposabljanje trenerjev za multiplikatorje in strokovnjake za poklicno usposabljanje v sektorju neformalnega izobraževanja;
● Opredelitev postopkov, ki skupinam malih občin omogočajo, da se medsebojno povežejo in oblikujejo skupne strukture za izvajanje javnih naročil;
● Vzpostavitev mreže strokovnjakinj in strokovnjakov za trajnostno javno naročanje.
V projektu sodelujejo organizacije iz Nemčije (omrežje alpskih občin Povezanost v Alpah in agado), Italije (Fondazione Ecosistemi), Avstrije (IFZ Graz) in Slovenije (Urbanistični inštitut Republike Slovenije).
Sergeja Praper Gulič univ. dipl. inž. agr.
+386 (0)1 420 13 00 int. 18
sergeja.praper@uirs.si