Search
en-USsl-SI

Svetovni dan nove umetnosti (World Art Nouveau Day)

Slika: Svetovni dan nove umetnosti (World Art Nouveau Day)
0 6077

Svetovni dan nove umetnosti (World Art Nouveau Day)

9. - 12. junij 2022, Ljubljana, vodstva, sprehod, ustvarjalna delavnic

10. junija praznujemo svetovni dan art nouveauja, ki je na prelomu 19. in 20. stoletja spremenil podobo mest v Evropi in tudi izven nje. Na ta dan sta umrla Antoni Gaudi in Ödön Lechner, dva izmed najbolj karizmatičnih artnouveaujevskih arhitektov, ki sta na različnih koncih Evrope umetnost popeljala v novo stoletje.

Zamisel o praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se je leta 2013 porodila sodelavcem madžarske revije Art Nouveau Magazine. Od tedaj vse aktivnosti ob svetovnem dnevu art nouveauja koordinirata mednarodna mreža Réseau Art Nouveau Network (RANN) v Bruslju in Ruta del Modernisme v Barceloni, katerih članica je tudi Ljubljana. V tednu okrog 10. junija v vseh partnerskih  mestih mreže RANN potekajo najrazličnejši dogodki – razstave, predavanja, vodeni sprehodi po mestih in muzejskih zbirkah.

Praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se pridružuje tudi Ljubljana, ki pripravlja  vrsto dogodkov, s katerimi pomaga v javnosti krepiti zavest o kulturnih vrednotah in evropski razsežnosti te nam tako bližnje dediščine.

LETAK

PROGRAM

Več o mednarodni mreži: www.artnouveau-net.eu

Sodelujejo:

Mestna občina Ljubljana

Mestni muzej in galerije Ljubljana

Narodni muzej Slovenije 

Narodna galerija

Muzej za arhitekturo in oblikovanje 

Filozofska fakulteta Ljubljana

Urbanistični inštitut Republike Slovenije

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije

ZRC SAZU – Umetnostno zgodovinski inštitut Franceta Steleta

MGML – Vila Zlatica

NLB

Bankarium

Turizem Ljubljana

Cultural Routes of the Council of Europe programme

SMOTIES — Majhni kraji. Velike ideje

Slika: SMOTIES — Majhni kraji. Velike ideje
0 5616

SMOTIES — Majhni kraji. Velike ideje

Razstava, 13. - 24. 5. 2022, pred Knjižnico Medvode

Urbanistični inštitut Republike Slovenije v sodelovanju z Zavodom CCC vabi na razstavo »Majhni kraji. Velike ideje.« S fotografijami in kratkimi opisi so prikazani primeri dobrih praks izboljševanja javnih prostorov v oddaljenih krajih Evrope. V fokusu so ustvarjalni, nekonvencionalni pristopi, ki se odvijajo v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi. Razstava je del projekta SMOTIES programa Ustvarjalna Evropa, soustvarili so jo partnerji iz Avstrije, Estonije, Francije, Grčije, Islandije, Italije, Poljske, Portugalske, Slovenije in Združenega kraljestva. Vsebine lahko navdihnejo tudi vas pri razmisleku, kako izboljšati javni prostor vaše vasi ali naselja, zato pozor – ogled razstave lahko spodbudi vaše lastne ideje in dejanja in pripomore k spremembam naših skupnih prostorov na bolje!

Zunanja razstava bo na ogled od 13. maja do 24. maja 2022 pred Knjižnico Medvode. Vljudno vabljeni!

Atenska listina (Le Corbusier)

Slika: Atenska listina (Le Corbusier)
0 5490

Atenska listina (Le Corbusier)

prevod in predgovor Breda Mihelič

Atenska listina je temeljni dokument o modernem urbanističnem načrtovanju. Nastala je na 4. mednarodnem kongresu moderne arhitekture (CIAM) med 29. julijem in 14. avgustom 1933 na ladji Patris II, ki je plula iz Marseilla v Atene. Na tem kongresu so urbanisti in arhitekti z vseh koncev Evrope in sveta razpravljali o racionalni rasti modernih mest in sprejeli osnovne smernice modernega urbanizma. Besedilo listine je leta 1941 uredil in s komentarji opremil Le Corbusier, knjiga pa je prvič izšla leta 1943.

Atenska listina obsega 95 tez o načrtovanju, gradnji in razvoju modernih mest ter velja za manifest modernega gibanja v arhitekturi in urbanizmu. Prevedena je v številne svetovne jezike in sodi med temeljna dela s področja urbanizma.

Njen koncept t. i. funkcionalnega mesta so prevzeli urbanisti po vsem svetu, posebej pri velikopoteznih gradnjah novih mest po drugi svetovni vojni, predvsem pa se je ta koncept izkazal kot zelo uspešen pri rekonstrukciji v vojni razrušenih mest.

Charles Edouard Jeanneret - Le Corbusier (1887–1965) je bil sloviti švicarsko-francoski arhitekt, oblikovalec, pisec in slikar. Pripadal je prvi generaciji mednarodne šole moderne funkcionalistične arhitekture in bil vodilni arhitekt mednarodnega modernega gibanja ter eden od ustanoviteljev mednarodnih kongresov moderne arhitekture CIAM.

Sprehosad

Slika: Sprehosad
0 5603

Sprehosad

obrezovanje in sajenje sadnih dreves, sprehod, pogovor in druženje

20. marec 2022

ob 14.00: Parkirišče pri Podružnični OŠ Topol, Topol pri Medvodah 17, Medvode

ob 16.00: Domačija Pr' Lenart, Belo 1, Medvode

20. 3. 2022

ob 14.00: Parkirišče pri Podružnični OŠ Topol, Topol pri Medvodah 17, Medvode

ob 16.00: Domačija Pr' Lenart, Belo 1, Medvode

Pridružite se nam na sprehodu s Topola do Belega na katerem bomo:

⦁ s strokovnjakom za stare sadne sorte spoznavali znanja o obrezovanju, sajenju in gojenju starih, avtohtonih vrst sadja in ohranjanju travniških sadovnjakov,

⦁ s strokovnjaki za urejanje prostora razmišljali o izboljšanju javnega prostora v majhnih krajih hribovitega zaledja Medvod,

⦁ zbirali zgodbe in spomine iz življenja in dogodkov v teh krajih.

Sprehod bomo zaključili na domačiji Pr' Lenart na Belem s sajenjem dreves ob Poti suhih hrušk, z glasbo in pogostitvijo.

Z vami bomo: Valentin Zabavnik (predsednik Sadjarsko-vrtnarskega društva Tunjice),  Zvonka Simčič in Mojca Senegačnik (umetnici, Zavod CCC - HIŠA NA HRIBU), Jakob Šubic (gozdar in aktivni lokalni akter v javnem prostoru), Mojca Sfiligoj (Domačija Pr' Lenart, Belo), Matej Nikšič, Nina Goršič, Gurvan Séïté (Urbanistični inštitut Republike Slovenije), Blaž Grm (glasba) in drugi.

Toplo vabljeni!

Nudimo tudi prevoz za 7 oseb na relaciji Medvode – Topol. Kontaktirajte nas do četrtka, 17. 3 .2022 na nina.gorsic@uirs.si, 031 677 433.

V primeru zelo slabega vremena bo dogodek prestavljen na naslednjo nedeljo (spremljajte nas na Fb UIRS).

Projekt SMOTIES (Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih -  Human Cities) je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije.

Organizatorji: Urbanistični inštitut RS, Zavod CCC, Domačija Pr' Lenart in drugi lokalni akterji.

Podporniki: Javni zavod Sotočje Medvode, BB BIO.Si, POŠ Topol

Priložnosti uporabe zunanjega prostora šol za starejše otroke in mladostnike

Slika: Priložnosti uporabe zunanjega prostora šol za starejše otroke in mladostnike
0 5443

Priložnosti uporabe zunanjega prostora šol za starejše otroke in mladostnike

webinar, sreda 9. 3. 2022, od 16.00 do 17.30

Partnerstvo za okolje in zdravje bo 9. marca 2022, ob 16.00 v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom RS organiziral spletno izobraževanje o priložnostih uporabe zunanjega prostora šol. Udeležencem s področij vzgoje in izobraževanja bomo predstavili različne vidike, ki so pomembni za ustvarjanje ustreznih možnosti in krepitev uporabe zunanjega prostora osnovnih in srednjih šol tako v času pouka kot izven njega.

Iskali bomo odgovore na raznolika vprašanja glede urejanja obšolskega prostora, vključevanja učiteljev in učencev v različne procese, o potrebah, ki jih imajo šole glede uporabe zunanjega prostora v okviru kurikuluma glede na izkušnje preteklih let, pa tudi o ovirah in problemih, s katerimi se na tem področju srečujejo. Vsebinsko se bomo navezali na Priročnik Ven za zdravje – Priročnik za načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti in zdravega življenjskega sloga (priročnik Ministrstva za zdravje), ki ga je mogoče naročiti tudi v tiskani obliki na povezavi.

Več o dogodku in prijava je na povezavi.

Oddaja prispevkov za strokovno izdajo revije Urbani izziv

Slika: Oddaja prispevkov za strokovno izdajo revije Urbani izziv
0 5467

Oddaja prispevkov za strokovno izdajo revije Urbani izziv

kontaktirajte uredništvo do sredine februarja

Radi bi vas spomnili, da tudi letos načrtujemo izdajo spomladanske strokovne izdaje revije Urbani izziv, ki je namenjena strokovni obravnavi načrtovanja prostora v Sloveniji in predstavitvi vsebin, povezanih s prostorsko problematiko.

Glede datuma oddaje prispevka kontaktirajte uredništvo do sredine februarja.

Vse podrobnosti o reviji najdete na slovenski različici spletne strani revije Urbani izziv, in sicer v meniju Strokovne izdaje.

S spoštovanjem,

uredništvo revije Urbani izziv

Urbanistični inštitut Republike Slovenije

Trnovski pristan 2, Ljubljana

E-pošta: urbani.izziv-strokovni@uirs.si

E-revija: http://urbani-izziv.uirs.si

Ven za zdravje

Slika: Ven za zdravje
0 5332

Ven za zdravje

Priročnik za načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti in zdravega življenjskega sloga

Sporočamo, da je na voljo še nekaj izvodov brezplačnega, tiskanega priročnika za načrtovalce prostora na občinah in ostalo strokovno javnost. Svoj izvod priročnika lahko naročite na povezavi ali pa si ogledate spletno izdajo.

Priročnik obsega celovit pregled obravnavane tematike, od oblikovane vizije v dokumentih in resolucijah do izsledkov raziskav o zdravju prebivalstva v povezavi s telesno dejavnostjo in zelenimi površinami, o potrebah ljudi in vrstah telesne dejavnosti, ki so ključne za ohranjanje zdravja, o zelenih površinah mest in naselij, njihovi pojavnosti in funkcijah ter njihovem načrtovanju za doseganje ustrezne kakovosti. Poseben poudarek je na priporočilih za zagotavljanje kakovosti načrtovanja zelenih površin za strokovnjake na področju načrtovanja prostora in za občine.

Vaše osebne podatke zbrane prek spletne prijavnice zbira in obdeluje UIRS izključno za pošiljanje brezplačnega priročnika na vaš izbrani naslov.

Program "Ven za zdravje – promocija strokovnih usmeritev načrtovanja zelenih površin za aktiven življenjski slog med deležniki na lokalni ravni" sofinancira Ministrstvo za zdravje RS v okviru razpisa na področju prehrane in telesne dejavnosti za zdravje do 2022. Program je del prizadevanj "Dober tek Slovenija za več gibanja in bolj zdravo prehrano".

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

Slika: Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja
0 15176

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

letnik 32, števlka 2, december 2021

Tik pred prazniki je izšla nova številka Urbanega izziva, ki prinaša pet znanstvenih člankov, predstavitev knjige in predstavitev raziskovalnega projekta.

Lepo vabljeni k branju (kazalo)  in oddaji znanstvenih prispevkov za prihodnjo številko!

Izšla je nova številka Urbanega izziva - strokovna izdaja

Slika: Izšla je nova številka Urbanega izziva - strokovna izdaja
0 5511

Izšla je nova številka Urbanega izziva - strokovna izdaja

številka 13, december 2021

Izšla je nova številka strokovne revije Urbani izziv, in sicer na kar 178 straneh. V njej so objavljeni zelo aktualni članki o izzivih urbanističnega načrtovanja v času pandemije, ki so bili predstavljeni na letošnjem Sedlarjevem srečanju, pa tudi drugi strokovni prispevki z različnih področij prostorskega načrtovanja. Kazalo revije si lahko ogledate na povezavi. Do polnih besedil člankov lahko dostopate z nakupom revije, ki stane 5 evrov (+ poštnina). Naročite jo na urbani.izziv-strokovni@uirs.si.

Hkrati najavljamo, da že zbiramo tudi prispevke za spomladansko izdajo strokovne revije. Vljudno vas vabim, da pošljite svoje članke, predstavitve, razmišljanja itd. do 31. januarja 2022 na e-naslov uredništva. Če vam do roka prispevka ne bo uspelo pripraviti, brez zadržkov sporočite in se bomo za datum oddaje dogovorili individualno.

Prijetne praznične dni in vse dobro v novem letu!

Uredništvo revije Urbani izziv, strokovna izdaja

Kontakt: urbani.izziv-strokovni@uirs.si

E-revija

“Women on stage. Discovering the artistic female contribution to the Art Nouveau”

Slika: “Women on stage. Discovering the artistic female contribution to the Art Nouveau”
0 14820

“Women on stage. Discovering the artistic female contribution to the Art Nouveau”

serija brezplačnih spletnih predavanj

Z mesecem januarjem 2022 mednarodna mreža Réseau Art Nouveau Network začenja s serijo spletnih predavanj z naslovom “Women on stage. Discovering

the artistic female contribution to the Art Nouveau”.

Vsak mesec bo o eni ali več ženskah, ki so pustile pečat v slogu art nouveauja v Evropi, predaval drug raziskovalec.

Predavanja so brezplačna. Za vsako predavanje posebej je potrebna predhodna prijava po elektronski pošti: info@artnouveau-net.eu.

Prejeli boste zoom povezavo, ki vam bo omogočila udeležbo na predavanju.

Vse informacije najdete na povezavi.

Spreminjanje ulic v spreminjajočih se mestih: zagotavljanje ulic za vse?

Slika: Spreminjanje ulic v spreminjajočih se mestih: zagotavljanje ulic za vse?
0 15315

Spreminjanje ulic v spreminjajočih se mestih: zagotavljanje ulic za vse?

Posebna številka revije Urbani izziv, letnik 32, december 2021

Izšla je posebna številka revije Urbani izziv o vlogi ulic in drugih javnih prostorov v hitro spreminjajočih se mestih. Šest mednarodnih avtorskih skupin iz Evrope, Bližnjega vzhoda in Južne Amerike obravnava teme dostopnosti za vse, neformalnih oblik mobilnosti, hodljivosti stanovanjskih sosesk, socio-prostorske pravičnosti, urbane prenove, okoljske učinkovitosti in trajnostnega razvoja. Posebna številka je izšla v povezavi s spletno konferenco City Street 4, ki sta jo v septembru 2020 v Ljubljani gostila Urbanistični inštitut Republike Slovenije in Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani v sodelovanju z Univerzo Notre Dame-Louaize iz Beiruta.  Vabljeni k branju – številka je v angleškem jeziku brezplačno dostopna na povezavi.

"Hiša na hribu"

Slika: "Hiša na hribu"
0 5525

"Hiša na hribu"

Primer dobre prakse v okviru mednarodnega projekta Smoties - Humana mesta

Hiša na hribu je projekt Zavoda CCC, ki vsako poletje v Žlebeh pri Medvodah postavi umetniško razstavo ter z različnimi aktivnostmi ponudi prostor za srečevanje,  izobraževanje in odpira prostor za dialog med sodobno umetnostjo in kulturno dediščino. Hišo na hribu je Urbanistični inštitut RS, v okviru mednarodnega projekta Smoties, izbral za dobro prakso v javnem prostoru  v majhnih in oddaljenih krajih.

V intervjuju z Mojco Senegačnik, sodobno umetnico in soavtorico projekta, boste izvedeli več o nastajanju projekta Hiša na hribu, vključevanju umetnikov in lokalne skupnosti v projekt kot tudi o zasnovi letošnje postavitve razstave v mežnarijo pri Sv. Marjeti in v njeno čudovito okolico narave.

Kulturni turizem in dediščina

Slika: Kulturni turizem in dediščina
0 6281

Kulturni turizem in dediščina

konferenca, 21. – 23. okt 2021, MAO

Vabljeni na konferenco Kulturni turizem in dediščina, ki jo organizira Center za kreativnost/MAO v sodelovanju s partnerji Turizmom Ljubljana, UP FTŠ sTOUdio Turistica, Združenjem AIRTH in Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije.

Kreativne dejavnosti, kultura in kulturna dediščina se nam nenehno ponujajo kot nove priložnosti pri razvoju konkurenčnih prednosti kraja. Turistične destinacije s kulturnimi in kreativnimi  vsebinami, povezane z lokalnim prebivalstvom ter vso ostalo ponudbo, ki jo nudijo sodobnemu popotniku, bodo teme razmišljanj in razprav na konferenci Kulturni turizem in dediščina. Namen konference je vzpodbuditi in povezati vse, ki prepoznavajo vrednosti in priložnosti za razvoj poslovnega vidika kulturnega turizma. Osrednja tema konference, ki bo potekala v živo v MAO, so turistične destinacije s kulturnimi in kreativnimi vsebinami ter povezovanje z lokalnim prebivalstvom in ostalo ponudbo, ki jo nudijo sodobnemu popotniku. Na ta način bo poudarjen vse večji pomen sodelovanja med kulturo, kreativnostjo, dediščino in turizmom. Program konference.

CreaTourES - Kreativni inkubator za spodbujanje kulturnega turizma

Slika: CreaTourES - Kreativni inkubator za spodbujanje kulturnega turizma
0 6300

CreaTourES - Kreativni inkubator za spodbujanje kulturnega turizma

Sodelujemo na konferenci Kulturni turizem in dediščina, 21. - 23. oktober 2021, Ljubljana

POZIV in PRIJAVE  Kulturni inkubator do 20. 10. 2021

PROGRAM konferenca

Sodelujemo na konferenci Kulturni turizem in dediščina, 21. - 23. oktober 2021, Ljubljana, ki jo organizira Center za kreativnost/MAO v sodelovanju s partnerji Turizmom Ljubljana, STO, Turistico Portorož, Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije in drugimi.

Namen konference je vzpodbuditi in povezati vse, ki prepoznavajo vrednosti in priložnosti za razvoj poslovnega vidika kulturnega turizma. Osrednja tema konference, ki bo potekala v živo v MAO, so turistične destinacije s kulturnimi in kreativnimi vsebinami ter povezovanje z lokalnim prebivalstvom in ostalo ponudbo, ki jo nudijo sodobnemu popotniku. Na ta način bomo poudarili vse večji pomen sodelovanja med kulturo, kreativnostjo, dediščino in turizmom.

CreaTourES: Kreativni inkubator za spodbujanje kulturnega turizma

V sklopu konference bo potekal tudi izbor udeležencev, ki bodo imeli v okviru projekta CreaTourES možnost udeležbe na Kreativnem inkubatorju za spodbujanje kulturnega turizma. To je strukturiran program, namenjen manjši skupini ustvarjalcev, ki razvijajo produkte ali storitve iz področij kulturnega ali kreativnega turizma, s katerim želimo z dodatnim izobraževanjem ter strokovnim mentorstvom izboljšati znanje na področju podjetništva ter tako povečati možnosti za njihov uspeh na trgu. 

Prijave za sodelovanje so možne do 20. oktobra 2021.

Več o pozivu in prijavah tukaj.

Kreativni inkubator je sofinanciran v okviru evropskega projekta CreaTourES, s strani programa Interreg ADRION in Urbanističnega inštituta Republike Slovenije, in je namenjen ohranjanju kulturne dediščine, spodbujanju trajnostnega in izkustvenega turizma v regiji ADRION.

Preventiva v luči epidemije COVID-19

Slika: Preventiva v luči epidemije COVID-19
0 6286

Preventiva v luči epidemije COVID-19

Priročnik "Ven za zdravje"

Kranjska Gora in na spletu, 27. do 30. september 2021

V Kranjski Gori in na spletu je od 27. do 30. septembra 2021 pod naslovom »Preventiva v luči epidemije COVID-19« potekalo Strokovno srečanje izvajalcev preventivnih obravnav za odrasle iz ambulant družinske medicine, zdravstveno vzgojnih centrov, centrov za krepitev zdravja in patronažnega zdravstvenega varstva.

Naša sodelavka Vita Žlender je v okviru sekcije »Telesna dejavnost« predstavila priročnik Ven za zdravje. Predstavitvi je sledila zanimiva razprava, v kateri so udeleženci predstavili svoje izkušnje, vidike in probleme, s katerimi se srečujejo pri spodbujanju in izvajanju telesne dejavnosti na prostem. Tekom razprave so bile predstavljene tudi nekatere možnosti za vključevanje strokovnjakov javnega zdravja v obravnavano tematiko. V zaključku so se udeleženci strinjali, da je za ustrezno načrtovanje, umeščanje in vzdrževanje zelenih površin v mestih in naseljih za spodbujanje telesne dejavnosti nujno potrebna večja povezanost med odločevalci, načrtovalci prostora, strokovnjaki javnega zdravja in javnostjo.

"Majhni kraji, velike ideje" potujoči pogovor

Slika: "Majhni kraji, velike ideje" potujoči pogovor
0 6453

"Majhni kraji, velike ideje" potujoči pogovor

20. 9. 2021, od 14.00 do 17.00

V okviru mednarodnega projekta SMOTIES – Humana mesta: "Majhni kraji, velike ideje" bo v prihodnjem tednu stekel prvi potujoči pogovor (Travelling Talk), ki ga organizira Estonsko združenje oblikovalcev v Tallinu. Dr. Matej Nikšič (Urbanistični inštitut Republike Slovenije) vodja slovenskega dela projekta, bo v uvodu izpostavil pomen ustvarjalnih in participativnih pristopov k oživljanju javnih prostorov v odmaknjenih krajih. Predstavili se bodo pobudniki petih primerov estonskih dobrih praks, ki so javne prostore preoblikovali z inovativnimi pristopi v sodelovanju z lokalnimi prebivalci. Prikazani bodo na novo osmišljeni in preoblikovani javni prostori, ki upoštevajo specifične potrebe lokalnih uporabnikov in delujejo kot novi lokalni prostori srečevanj ter tako prispevajo k dvigu kakovosti bivanja v odmaknjenih krajih.

Več o izbranih evropskih dobrih praksah v javnih prostorih odmaknjenih krajev najdete na povezavi.

32. Sedlarjevo srečanje z naslovom "Urbanistično načrtovanje skozi prizmo pandemije - izzivi in predlogi"

Slika: 32. Sedlarjevo srečanje z naslovom "Urbanistično načrtovanje skozi prizmo pandemije - izzivi in predlogi"
0 6479

32. Sedlarjevo srečanje z naslovom "Urbanistično načrtovanje skozi prizmo pandemije - izzivi in predlogi"

17. september 2021, v hibridni obliki

Vabljeni na 32. Sedlarjevo srečanje z naslovom »Urbanistično načrtovanje skozi prizmo pandemije - izzivi in predlogi«, kjer bosta mag. Ina Šuklje Erjavec in Jana Kozamernik z Urbanističnega inštituta RS predstavili dva prispevka na temo načrtovanja zelenih površin in javnega zdravja. 
Srečanje bo v petek, 17. septembra 2021 in bo potekalo v hibridni obliki.

Več o dogodku tukaj in tukaj.

Program srečanja na povezavi.

Pametna mesta 2021 - Aktivnosti evropskih mest za doseganje podnebne nevtralnosti

Slika: Pametna mesta 2021 - Aktivnosti evropskih mest za doseganje podnebne nevtralnosti
0 6336

Pametna mesta 2021 - Aktivnosti evropskih mest za doseganje podnebne nevtralnosti

16. 9. 2021, brezplačni, zoom dogodek

Institut "Jožef Stefan" v sodelovanju s Strateško razvojno inovacijskim partnerstvom pametna mesta in skupnosti (SRIP PMiS), Urbanističnim inštitutom RS (UIRS), CER – Partnerstvo za trajnostno gospodarstvo Slovenije, Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje (SBRA), Mednarodno združenje mestnih in regionalnih urbanistov (ISOCARP) ter Združenjem mestnih občin Slovenije (ZMOS) vabi na spletni dogodek, v luči prizadevanj Evrope, da postane podnebno nevtralna celina. Prizadevanja Evropske komisije so podprta z Misijo: "100 podnebno nevtralnih mest do leta 2030 – za državljane". EU komisija bo podprla in promovirala 100 evropskih mest na njihovi poti do podnebne nevtralnosti.

Za Vas smo pripravili brezplačno, spletno Mednarodno znanstveno konferenco Pametna mesta 2021, Aktivnosti evropskih mest za doseganje podnebne nevtralnosti, ki bo v četrtek 16. 9. 2021, od 9. ure dalje na spletu. Konferenca bo potekala v slovenskem jeziku.

Teme konference bodo osvetlile nekatera vprašanja, s katerimi se srečujejo in se bodo srečevala mesta na poti do podnebne nevtralnosti. Mesta in njihovi predstavniki bodo dobili vpogled v možne predloge in rešitve za težave, ki jih čakajo pri vzpostavljanju podnebne nevtralnosti.

Konferenca bo naslovila tri teme, od katerih so vse tri enako pomembne pri doseganju podnebne nevtralnosti. Prva tema se dotika proizvodnje, shranjevanja in distribucije obnovljivih virov energije, druga tema predstavlja možne rešitve spopadanja z izpusti toplogrednih plinov, še posebno CO2, ki ga je med njimi največ. Tretja tema se bo lotila mobilnosti, in kako lahko nove oblike mobilnosti pripomorejo k zmanjšanju izpustov CO2.

Konferenca bo gostila strokovnjake z različnih področij na štirih okroglih mizah, kjer se bodo še dodatno osvetlile teme, ki nas čakajo na poti k doseganju podnebne nevtralnosti v naslednjih letih.

Vabimo Vas, da dogodek promovirate tudi po svojih oglaševalskih kanalih.

Od 13. 9. 2021 vstop v knjižnico možen le z izpolnjenim PCT pogojem

Slika: Od 13. 9. 2021 vstop v knjižnico možen le z izpolnjenim PCT pogojem
0 6293

Od 13. 9. 2021 vstop v knjižnico možen le z izpolnjenim PCT pogojem

Obisk knjižnice je možen samo ob predhodnem dogovoru, omogočamo pa brezstični prevzem in vračilo gradiva.

Vse uporabnike obveščamo, da bo od ponedeljka, 13. septembra 2021, vstop v knjižnico možen le ob predložitvi dokazil o izpolnjevanju PCT pogoja. Enak pogoj velja tudi za obisk dogodkov in izobraževanj v knjižnici. PCT pogoj ne velja za osebe mlajše od 12 let.

Vse uporabnike obveščamo, da bo vstop v knjižnico od 13. 9. 2021 dalje možen le ob predložitvi dokazil o izpolnjevanju PCT pogoja. Obisk knjižnice je možen samo ob predhodnem dogovoru, omogočamo pa brezstični prevzem in vračilo gradiva.

Naročilo gradiva je možno preko servisa Moja knjižnica ali elektronske pošte knjiznica@uirs.si. Ko bomo gradivo pripravili vas bomo o tem obvestili in se dogovorili kdaj boste gradivo lahko prevzeli.

Omogočamo tudi spletni vpis v knjižnico. Članarina je brezplačna. Če gradiva ne morete prevzeti osebno vam ga lahko pošljemo po pošti. Poštnino plača uporabnik.

Če imate zahtevnejšo iskalno zahtevo oziroma bi želeli našo pomoč pri iskanju gradiva nas o tem obvestite in dogovorili se bomo za pomoč preko telefona oziroma videoklica z aplikacijo zoom.

Za dodatne informacije nam pišite knjiznica@uirs.si ali pa nas pokličite 031 581 528.

Ostanite zdravi!

Odlično obiskana prva delavnica na Drulovki

Slika: Odlično obiskana prva delavnica na Drulovki
0 16428

Odlično obiskana prva delavnica na Drulovki

Rezultat združitve evropskega projekta AGORA in participativnega proračuna Mestne občine Kranj

V Osnovni šoli Orehek Kranj je v torek, 24. avgusta 2021, potekala delavnica. Več informacij na povezavi.

V Osnovni šoli Orehek Kranj je v torek, 24. avgusta 2021, potekala prva delavnica, ki je rezultat združenja dveh projektov Mestne občine Kranj (MOK): evropskega projekta Interreg Podonavje Agora, kjer je MOK eden izmed projektnih partnerjev, in participativnega proračuna občine, ki ga MOK pripravlja za leti 2022 in 2023. Mestna občina Kranj z obema projektoma podpira participacijo javnosti, saj je ta ključnega pomena za sooblikovanje prostora, v katerem bivamo.

Namen uvodne faze projekta je bil z analizo izluščiti tista mestna območja, ki imajo neizkoriščen potencial in skozi nadaljevalni proces poiskati oziroma prepoznati ustvarjalne mehanizme in pristope za ustrezen razvoj izbranih območij ter z njihovo pomočjo razviti strategijo urbane prenove za podobna območja. To pomeni pripraviti dolgoročen načrt za prenovo prepoznanih območij, pri čemer je ključnega pomena vključevanje in povezovanje vseh zainteresiranih deležnikov, ki lahko pripomorejo k uvajanju sprememb v procesu in izboljšanju poteka dela na lokalni ravni. 

Delavnico je spremljala tudi Barbara Mušič, predstavnica Urbanističnega inštituta RS, ki pri projektu AGORA aktivno sodeluje v vlogi znanstvenega partnerja. Več na povezavi.

RSS
123456

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top