Search
en-USsl-SI

Oddaljeni kraji, javni prostori: premišljeno oblikovanje v podeželskih območjih – evropske in slovenske perspektive

Slika: Oddaljeni kraji, javni prostori: premišljeno oblikovanje v podeželskih območjih – evropske in slovenske perspektive
0 4

Oddaljeni kraji, javni prostori: premišljeno oblikovanje v podeželskih območjih – evropske in slovenske perspektive

Vabilo na predavanje v angleškem jeziku

Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku v Galeriji Kresija, Stritarjeva ulica 6, Ljubljana v sredo, 16. oktobra, ob 17.30 uri.
Vstop je prost.

Humana mesta / SMOTIES” je projekt participativnega oblikovanja, osredotočen na vključevanje skupnosti v preobrazbo in sooblikovanje javnih prostorov v desetih evropskih podeželskih območjih. V štirih letih so projektni partnerji raziskovali lokalne zgodbe, spodbujali družbeno domišljijo in snovali potencialne regenerativne preobrazbe. Projekt si je prizadeval razumeti, kako lahko podeželski konteksti navdihnejo smiselne regenerativne premike z osredotočenostjo na prostor in ponudijo drugačne poti od tistih, ki jih običajno predlagajo urbani modeli. Ali se radikalna inovacija lahko doseže skozi take alternativne pristope? Bi morali dati prednost dominantnemu futurističnemu narativu ali sprejeti občutljive, skrbne intervencije, ki negujejo trajne odnose, kot je prikazano skozi projektni relacijski, narativni eksperiment, ki spodbuja dialog z lokalnimi skupnostmi? En evropski projekt, štiri leta in deset zgodb za deset majhnih in oddaljenih krajev.

Poseben poudarek bo namenjen slovenskemu pilotnemu projektu, ki je potekal v Krajinskem parku Polhograjski dolomiti in njegovih skupnostih. Projekt je izzval vprašanja opolnomočenja lokalnih skupnosti skozi participativno oblikovanje javnih prostorov in ponudil premislek o možnih novih vlogah lokalne dediščine pri izpolnjevanju zahtev in odzivanju na dinamiko sodobne družbe.

 

Annalinda De Rosa je docentka za oblikovanje in članica Polimi DESIS Laba, osredotočena na družbene inovacije in trajnost. Od leta 2020 do 2024 je so-koordinirala projekt Creative Europe “Human Cities / Smoties.” Njeno raziskovanje poudarja participativno oblikovanje in spodbujanje družbene kohezije v urbanih in podeželskih skupnostih.

Matej Nikšič je arhitekt in urbanist, raziskovalec iz Ljubljane, specializiran za urbano oblikovanje in vključevanje skupnosti. Koordiniral je slovensko ekipo projekta “Human Cities / Smoties,” ki je imel za cilj opolnomočenje lokalnih skupnosti skozi participativno urbano oblikovanje in ponovno rabo kulturne dediščine na inovativen način.

 

Ob zaključku projekta Smoties - Human Cities. Creative works with small and remote places je bila pri založbi Birkhäuser izdana knjiga »Remote places, public spaces«, ki je na voljo na tej povezavi.

Ob 18. uri pa se nam pridružite tudi na otvoritvi razstave HIŠA NA HRIBU / SKUPAJ, ki jo pripravlja Zavod CCC.
Hiša na hribu je zaradi svojega poslanstva postala prepoznana kot primer dobre prakse pri vzpostavljanju oz. krepitvi javnih in socialnih prostorov na obrobju mesta, v ruralnem okolju Polhograjskih dolomitov, in je na podlagi tega že tretje leto vključena v evropski projekt Smoties – Human Cities, ki ga v Sloveniji vodi Urbanistični inštitut Republike Slovenije.

Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS

Slika: Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS
0 5369

Spremenjen delovni čas knjižnice Urbanističnega inštituta RS

Knjižnica bo 7. in 8. 10. 2024 ZAPRTA

V tem času lahko naročite gradivo preko servisa MOJA KNJIŽNICA ali elektronske pošte knjiznica@uirs.si.

V tem času lahko naročite gradivo preko servisa Moja knjižnica ali elektronske pošte knjiznica@uirs.si.  Ko bomo gradivo pripravili, vas bomo o tem obvestili in se dogovorili, kdaj boste gradivo lahko prevzeli. Manjšo količino gradiva lahko vrnete v nabiralnik pred vhodom na inštitut. V knjižnico se je možno vpisati tudi preko spleta. Članarina je brezplačna.

Če gradiva ne morete prevzeti osebno, vam ga lahko pošljemo po pošti. Poštnino plača uporabnik/naročnik.

Približuje se 2. nacionalni dogodek projekta SPOZNAJ

Slika: Približuje se 2. nacionalni dogodek projekta SPOZNAJ
0 211

Približuje se 2. nacionalni dogodek projekta SPOZNAJ

Konzorcij projekta »SPOZNAJ - Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«, katerega del je tudi naš institut, organizira že 2. nacionalni dogodek.

Rdeča nit dogodka bodo raziskovalni podatki in podatkovno skrbništvo.

Na dogodku bomo del pozornosti namenili temam, kot so implementacija in monitoring odprte znanosti v raziskovalnih organizacijah, zanimali pa nas bodo tudi morebitni učinki, ki jih odpiranje podatkov prinaša tako v javnem sektorju kot gospodarstvu. Skušali bomo vsaj deloma osvetliti nekatera pravna vprašanja, povezana z odprtimi vsebinami in odprtim dostopom do podatkov. Gostje iz tujine in Slovenije pa bodo udeležencem dogodka predstavili tudi nekatere uspešne prakse in rešitve.

PROGRAM 2. NACIONALNEGA DOGODKA

Dogodek bo potekal v četrtek, 10. oktobra 2024, od 10.00 do 16.00 v Centru humanističnih znanosti ZRS Koper (Kreljeva ulica 6, Koper). Organiziran bo tudi spletni prenos v živo s simultanim tolmačenjem iz slovenščine v angleščino.

Ker je število sedežev za udeležbo v živo omejeno, se čim prej prijavite prek sistema za rezervacijo vstopnic TicketTailorza ogled na daljavo pa prek platforme Zoom. Za ogled na daljavo število mest ni omejeno.

Če ste zamudili lanski nacionalni dogodek ali bi želeli obuditi spomine nanj, vas vabimo, da si preberete poročilo z dogodka ter ogledate videoposnetke predstavitev in diskusij.

V Sloveniji izšel prvi priročnik o odprti znanosti

Slika: V Sloveniji izšel prvi priročnik o odprti znanosti
0 287

V Sloveniji izšel prvi priročnik o odprti znanosti

V zadnjem desetletju se vse več govori o odprti znanosti, katere cilj je, da se raziskovalcem in širši javnosti zagotovi dostop do raziskovalnih podatkov po načelih FAIR ter poenostavi njihovo ponovno uporabo.

V okviru projekta SPOZNAJ, katerega namen je uvesti načela odprte znanosti v znanstvenoraziskovalno delo, ki ga sofinancirata Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU prek nacionalnega Načrta za okrevanje in odpornost, je tako nastal prvi priročnik o odprti znanosti z naslovom Spoznaj FAIR.

Priročnik odpira temeljna vprašanja, povezana z uresničevanjem odprte znanosti in prikazuje obstoječe rešitve ter možnosti razvoja področja odprte znanosti. Nastal je v sodelovanju predstavnic in predstavnikov različnih raziskovalnih organizacij, ki so vključene v projekt »SPOZNAJ – Podpora pri uvajanju načel odprte znanosti v Sloveniji«.

Po besedah urednice dr. Sonje Bezjak je namen priročnika različnim akterkam in akterjem s širokega polja znanstvenih disciplin v slovenskem jeziku predstaviti temeljne pojme o odprti znanosti ter jim približati raziskovalno infrastrukturo in storitve, ki v slovenskem okolju služijo odprti znanosti in se hkrati neločljivo povezujejo z evropskim ter s širšim mednarodnim raziskovalnim prostorom.

Priročnik je tako namenjen raziskovalkam in raziskovalcem na različnih stopnjah znanstvene kariere, financerjem raziskav, vodstvom raziskovalnih organizacij, knjižnicam, podatkovnim strokovnjakom v različnih vlogah, repozitorijem publikacij in podatkov, založnikom in uredništvom znanstvenih revij, občanskim raziskovalcem in drugim, ki delujejo na področju znanosti ali pa se zanimajo za znanstvene izsledke in procese, v katerih ti nastajajo.

Cilj je, da v priročniku prepoznajo priložnosti za prispevek k odprti znanosti, se seznanijo z odgovornostmi in najdejo informacije o tem, kje lahko poiščejo podporo ali komu lahko podporo ponudijo in na kakšne načine. Avtorice in avtorji priročnika upajo, da bo bralkam in bralcem v pomoč pri razvoju kulture odprtega deljenja različnih znanstvenih rezultatov, financiranih z javnimi sredstvi.

Priročnik je vsem zainteresiranim v celoti dostopen tudi v digitalni obliki

Projekt proCURE - Združevanje moči za trajnostno javno naročanje v malih in srednje velikih občinah

Slika: Projekt proCURE - Združevanje moči za trajnostno javno naročanje v malih in srednje velikih občinah
0 347

Projekt proCURE - Združevanje moči za trajnostno javno naročanje v malih in srednje velikih občinah

Trajnostno javno naročanje, tj. upoštevanje socialnih, okoljskih in gospodarskih vidikov pri javnem naročanju, je za občine in njihove uprave pomembno orodje, s katerim lahko prispevajo k uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja, ki jih sprejela mednarodna skupnost v okviru Združenih narodov.

Številni upravni uslužbenci menijo, da je področje trajnostnega javnega naročanja zapleteno in polno negotovosti. Zlasti majhne občine imajo težave pri izvajanju trajnostnega naročanja ali upoštevanja trajnostnih vidikov pri neposredni nabavi v praksi. Glavni izzivi so pomanjkanje ozaveščenosti in prepričanja med odločevalci in zaposlenimi v upravi, negotovost glede pravnih možnosti, pomanjkanje znanja o uporabi trajnostnih meril in pomanjkanje sredstev.

Projekt proCURE želi zlasti malim in srednje velikim občinam pomagati pri trajnostnem javnem naročanju.

Več o tem si lahko preberete tukaj.

Občine in posameznike, ki jih zanima tema trajnostnega javnega naročanja, vljudno vabimo k sodelovanju v projektu proCURE. Za več informacij pošljite sporočilo na e-naslov sergeja.praper@uirs.si.

Projekt financira Evropska unija iz sredstev programa Erasmus+.

Izšli so novi priročniki

Slika: Izšli so novi priročniki
0 471

Izšli so novi priročniki

Na UIRS so v zadnjem času nastali naslednji priročniki, ki so objavljeni v sklopu Priporočil za prostorsko načrtovanje:
- Zeleni sistem v mestih in naseljih,
- Zeleni sistem v mestih in naseljih (v angleškem jeziku),
- Mirujoči promet v urbanih naseljih,
- Priročnik za načrtovanje in organizacijo gradbene parcele stavbe,
- Priročnik za načrtovanje in organizacijo gradbene parcele stavbe (v angleškem jeziku),
- Javne odprte grajene površine,
- Odlok o urejenosti naselij in krajine - priporočila,
- Participativno urejanje odprtega javnega prostora.

Vabljeni k branju!

Hiša na hribu 2004, tradicionalni umetniški festival

Slika: Hiša na hribu 2004, tradicionalni umetniški festival
0 511

Hiša na hribu 2004, tradicionalni umetniški festival

Žlebe pri Medvodah, 23. 8. 2024, ob 19.30

Odprtje razstave in koncert, Žlebe pri Medvodah, mežnarija pri cerkvi Sv. Marjete, 23. 8. 2004 ob 19.30

Vabimo vas,

HIŠA NA HRIBU 2024, tradicionalni umetniški festival se letos predstavlja desetič.

Hiša na hribu 2024, otvoritveni dogodek pri Sveti Marjeti v Žlebah s koncertom (JUNEsHELEN, Za srce mo, Ta mladi iz Žleb) bo 23. 8 . 2024 ob 19.30. 🌿

Lokacije: Sv. Marjeta v vasi Žlebe, Domačija Pr' Lenart v vasi Belo, Sv. Katarina na Topolu

Sodelujoči umetniki: AKIKO SATO / BOJAN GAGIĆ / BRANKA CVJETIČANIN / DAVID VURDELJA / EVA MARGON ŠTANTA / JASON MULLHAUSEN / JUNEsHELEN / MATEJA KAVČIČ / MOJCA SENEGAČNIK / NIVES ZALOKAR / ZVONKA T SIMČIČ

🌿

Odpiralni čas:

Sv. Marjeta: 24. 8. - 22. 9. 2024, petek, sobota, nedelja: od 14. do 19. ure, izven tega časa po dogovoru na številko 041 214 097 / Zvonka

Domačija Pr' Lenart: razstavni prostor Kašča je za obiskovalce odprt od 24. 8. - 31. 10. 2024, umetniške intervencije sadovnjaku pa dostopne vse leto 24/7

Sv. Katarina: na tem prostoru so razstavljene Potovke, ki so postavljene na dvorišču župnišča ob cerkvi

🌿

Podporo letošnji razstavi in projektu HIŠA NA HRIBU 2024 nudijo: Občina Medvode, Župnija Preska, Domačija Pr' Lenart, BB BIO.Si, Urbanistični inštitut Republike Slovenije.

HIŠA NA HRIBU izvaja skupnostne aktivnosti v okviru mednarodnega projekta Human Cities - Humana mesta / SMOTIES: Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih/ Creative works with small and remote places, ki ga v Sloveniji zastopa Urbanistični inštitut Republike Slovenije. Projekt je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa

Priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora v manjših krajih

Slika: Priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora v manjših krajih
0 1153

Priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora v manjših krajih

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sklopu Državnega prostorskega reda skupaj z Urbanističnim inštitutom RS in Ljubljanskim urbanističnim zavodom izdalo priročnik Participativno urejanje odprtega javnega prostora s poudarkom na manjših krajih.

Priročnik je namenjen uslužbencem javne uprave, izvajalcem javnih služb in drugim akterjem, ki na lokalni ravni skrbijo za različne vidike urejanja javnih površin, med katere spadajo tudi občine, izvajalci participacije, prebivalci idr. Priročnik vabi vse zainteresirane, da poiščejo navdih za nove rešitve za skupne koristi lokalnega prebivalstva in prostora.

Priročnik obsega osnovna izhodišča o urejanju prostora s poudarkom na funkciji in urejanju odprtega javnega prostora, poglavje o participaciji z naborom deležnikov, oblikami sodelovanja in vključenosti, poglavje o odprtem prostoru v manjših krajih ter priporočila za participativno urejanje odprtega javnega prostora, ki zajema pobudo, zasnovo procesa participacije in njegovo izvajanje, obveščanje, spremljanje učinkov in uporabo digitalnih orodij.

Elektronska različica priročnika je dostopna na povezavi, na voljo je tudi nekaj tiskanih izvodov (za preveritev zaloge oz. dogovor o prevzemu pišite na e-naslov matej.niksic@uirs.si).

Vabljeni k branju!

Vabljeni k branju!

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

Slika: Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja
0 2644

Izšla je nova številka Urbanega izziva - znanstvena izdaja

letnik 35, številka 1, junij 2024

Izšla je nova številka znanstvene revije Urbani izziv, v kateri je objavljenih šest znanstvenih člankov. Vabimo vas k branju člankov v slovenskem in angleškem jeziku. Hkrati vas vabimo k oddaji znanstvenih člankov za prihodnjo številko.

FABIANIJEVO PRIZNANJE EKIPI URBANISTIČNEGA INŠTITUTA RS IN SKUPNOSTI OBČIN SLOVENIJE

Slika: FABIANIJEVO PRIZNANJE EKIPI URBANISTIČNEGA INŠTITUTA RS IN SKUPNOSTI OBČIN SLOVENIJE
0 1555

FABIANIJEVO PRIZNANJE EKIPI URBANISTIČNEGA INŠTITUTA RS IN SKUPNOSTI OBČIN SLOVENIJE

Podelitev 9. nagrade Maks Fabiani

2. junija 2024 je na Gradu Štanjel potekala podelitev 9. nagrade Maks Fabiani. Nagrado podeljujejo Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije, Ustanova Maks Fabiani in Občina Komen, v sodelovanju z Ministrstvo za kulturo ter Ministrstvo za naravne vire in prostor že od l. 2005 za izjemna dela na področju urbanističnega, regionalnega in prostorskega načrtovanja. Nagrajena dela so primeri izjemno kakovostne planerske in urbanistične prakse, ki so zgled za izdelovalce, pripravljavce in naročnike.

Med nagrajenci s priznanjem Maks Fabiani 2023 sta tudi Urbanistični inštitut Republike Slovenije in Skupnost občin Slovenije za delo z naslovom “Odlok o urejenosti naselij in krajine: prostorske strokovne podlage in participativen proces v prostorskem načrtovanju”.

Več o tem si lahko preberete TUKAJ.

Podatke o zadnjem razpisu najdete TUKAJ.

Avtorjem nagrajenega dela iskreno čestitamo!

2. junija 2024 je na Gradu Štanjel potekala podelitev 9. nagrade Maks Fabiani. Nagrado podeljujejo Društvo urbanistov in prostorskih planerjev Slovenije, Ustanova Maks Fabiani in Občina Komen, v sodelovanju z Ministrstvo za kulturo ter Ministrstvo za naravne vire in prostor že od l. 2005 za izjemna dela na področju urbanističnega, regionalnega in prostorskega načrtovanja. Nagrajena dela so primeri izjemno kakovostne planerske in urbanistične prakse, ki so zgled za izdelovalce, pripravljavce in naročnike.

Med nagrajenci s priznanjem Maks Fabiani 2023 sta tudi Urbanistični inštitut Republike Slovenije in Skupnost občin Slovenije za delo z naslovom “Odlok o urejenosti naselij in krajine: prostorske strokovne podlage in participativen proces v prostorskem načrtovanju”. Avtorsko skupino sestavljajo doc. dr. Matej Nikšič, dr. Damjana Gantar, Nina Goršič, Luka Ivanič, dr. Sabina Mujkić, Sergeja Praper Gulič, Viljem Fabčič, dr. Jernej Červek, Simona Peršak Cvar, prof. Janez Koželj, Jasmina Vidmar, Ana Plavčak, Tanja Repar in Nastja Utroša. Žirija, ki jo je sestavljalo več strokovnjakov, je pri ocenjevanju upoštevala merila iz razpisa nagrade, posebej so poudarili pomen participativnega vključevanja deležnikov pri snovanju in udejanjanju prostorskih vizij, saj je takšen pristop ključen za oblikovanje strokovnih priporočil in podlag za normativno urejanje prostora. Priporočila nagrajenega dela dajejo jasna navodila občinskim službam in drugim deležnikom za pripravo učinkovitih odlokov, poudarjajo participativni proces in vključujejo dognanja iz analitične faze ter mednarodnih primerjav.

Več o tem si lahko preberete TUKAJ.

Podatke o zadnjem razpisu najdete TUKAJ.

Avtorjem nagrajenega dela iskreno čestitamo!

Nagrada Finalist nacionalnega izbora za priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju za leto 2023

Slika: Nagrada Finalist nacionalnega izbora za priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju za leto 2023
0 1411

Nagrada Finalist nacionalnega izbora za priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju za leto 2023

Slovenska znanstvena fundacija (SZF) je podelila priznanja Prometej znanosti za vzorno donatorstvo ter za odličnost v komuniciranju znanosti.

Komunikatorji znanosti, ki so sodelavci projekta LEGO # Plečnik, so prejeli listino Finalist nacionalnega izbora za priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju za leto 2023. Skupino sestavljajo:

  • Natalija Lapajne (MAO),
  • doc. dr. Matej Nikšič (UIRS),
  • prof. dr. Alenka Fikfak,
  • doc. dr. Janez P. Grom,
  • asist. dr. Kristijan Lavtižar (FA) ter
  • študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani.

Iskrene čestitke!
 

Več o podelitvi si lahko ogledate TUKAJ.

Razstavo LEGO # Plečnik si še vedno lahko ogledate iz pasaže pred Urbanističnim inštitutom. Razstava maket ikoničnih Plečnikovih zgradb, ki so jih iz lego kock sestavili študenti ljubljanske Fakultete za arhitekturo, je bila spremljevalni dogodek razstave v organizaciji Muzeja za arhitekturi in oblikovanje Universum Plečnik: Od delavnice do mita. Več o razstavi si lahko preberete na POVEZAVI. 

 

Foto: Ana Šink Krenner, Kaja Križ in Klemen Pal

Slovenska znanstvena fundacija (SZF) je podelila priznanja Prometej znanosti za vzorno donatorstvo ter za odličnost v komuniciranju znanosti.

Komunikatorji znanosti, ki so sodelavci projekta LEGO # Plečnik, so prejeli listino Finalist nacionalnega izbora za priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju za leto 2023. Skupino sestavljajo:

  • Natalija Lapajne (MAO),
  • doc. dr. Matej Nikšič (UIRS),
  • prof. dr. Alenka Fikfak,
  • doc. dr. Janez P. Grom,
  • asist. dr. Kristijan Lavtižar (FA) ter
  • študenti Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani.

Iskrene čestitke!

 

Slovesna vročitev se je odvijala 27. maja 2024 v dvorani Državnega sveta Republike Slovenije v zgradbi slovenskega parlamenta (Državnega zbora) v Ljubljani v okviru slavnostne akademije Zahvalnega dneva SZF donatorjem in komunikatorjem znanosti. Več o podelitvi si lahko ogledate TUKAJ.

 

V Plečnikovem letu 2023, ki ga je razpisala vlada RS, je MAO želel pripraviti projekt, ki bi vključeval različne nivoje izobraževanja. Gradivo (načrti in makete) iz osrednje muzejske razstave Universum Plečnik: Od delavnice do mita je služilo kot izhodišče projekta LEGO # Plečnik, ki je povezal inštitucije MAO, UIRS in FA v smislu prenosa znanj in popularizacije kulturne dediščine. Z več kreativnimi delavnicami je projekt prerasel v samostojno razstavo in nagovoril najširšo javnost.

Projekt je s pomočjo igre različnim starostnim skupinam približal kulturno dediščino in vrednote ustvarjenega prostora. Skozi proces igre poteka raziskovanje, izobraževanje in popularizacija arhitekture in oblikovanja. Vzporednice z gradnjo prostora ni težko potegniti, saj so stavbe in prostor tisto, kar iz legokock največkrat nastane. Igra nas uči razumevanja merila, količine, simetrije, osnovnih vzorcev in geometrije, bogati premislek o vlogi zelenih površin, osončenosti, orientaciji, dostopnosti, strukturnih velikostih in drugih urbanističnih temah.

 

Razstavo LEGO # Plečnik si še vedno lahko ogledate iz pasaže pred Urbanističnim inštitutom. Razstava maket ikoničnih Plečnikovih zgradb, ki so jih iz lego kock sestavili študenti ljubljanske Fakultete za arhitekturo, je bila spremljevalni dogodek razstave v organizaciji Muzeja za arhitekturi in oblikovanje Universum Plečnik: Od delavnice do mita. Več o razstavi si lahko preberete na POVEZAVI. 

 

Foto: Ana Šink Krenner, Kaja Križ in Klemen Pal

Prenos dobrih praks iz Interreg projektov ter vključevanje makoregionalnih strategij v projektne vsebine

Slika: Prenos dobrih praks iz Interreg projektov ter vključevanje makoregionalnih strategij v projektne vsebine
0 1256

Prenos dobrih praks iz Interreg projektov ter vključevanje makoregionalnih strategij v projektne vsebine

VABILO

V sklopu dejavnosti projekta ROAD3P vas vabimo vas na dogodek Prenos dobrih praks iz Interreg projektov ter vključevanje makoregionalnih strategij v projektne vsebine, ki se bo odvijal 6. 6. 2024 v prostorih Urbanističnega inštituta Republike Slovenije, Trnovski pristan 2.V sklopu dejavnosti projekta ROAD3P vas vabimo vas na dogodek Prenos dobrih praks iz Interreg projektov ter vključevanje makoregionalnih strategij v projektne vsebine, ki se bo odvijal 6. 6. 2024 v prostorih Urbanističnega inštituta Republike Slovenije, Trnovski pristan 2.

Podrobnejšo vsebino in časovnico dogodka si lahko ogledate v priloženem PROGRAMU, udeležbo pa potrdite s PRIJAVO do torka, 4.6.2024.

Vljudno vabljeni na dogodek!

V sklopu dejavnosti projekta ROAD3P vas vabimo vas na dogodek Prenos dobrih praks iz Interreg projektov ter vključevanje makoregionalnih strategij v projektne vsebine, ki se bo odvijal 6. 6. 2024 v prostorih Urbanističnega inštituta Republike Slovenije, Trnovski pristan 2.

Namen projekta ROAD3P, ki ga sofinancirata Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Evropska unija – NextGenerationEU, je krepiti kapacitete raziskovalnega sektorja v smislu uresničevanja zastavljenih ciljev EU ter zagotoviti večjo uspešnost Slovenije v projektnih prijavah.

Besedo Interreg resda največkrat opazimo v nacionalnih parkih, na kolesih, v prostorih, namenjenih povezovanju ljudi. Vendar pa to ne pomeni, da Interreg programi niso primerni za izvedbo kvalitetnega dela raziskovalcev.

Raziskovalki Urbanističnega inštituta Republike Slovenije Mojca Balant in Sergeja Praper Gulič bosta predstavili, kje sami prepoznavata prednosti in razlike med Interreg in centraliziranimi programi, kako raziskovalci formirajo partnerstva in kateri so njihovi največji dosežki, pri katerih so se poslužili Interreg sofinanciranja. Hkrati pa tudi, kako se spopadajo z vlogo prvega vodilnega partnerja na inštitutu in kako se ta vloga razlikuje od vseh dosedanjih.

Sledila bo podelitev praktičnih izkušenj Staše Mesec iz vodenja in upravljanja prvega strateškega Interreg projekta, ki je povezoval svet Interreg-a in makroregionalnih strategij, ter prvega strateškega projekta, katerega upravljanje je bilo zaupano Sloveniji.

Z ozirom na to, da je projekt vezan na Jadransko-jonsko makroregionalno strategijo, bo v zaključku ponujen še poglobljen vpogled v makroregionalne strategije ter naše možnosti, kako le-te vključiti v lastne projekte, kar je postal pomemben pogoj za pridobitev projekta. V makroregionalni svet nas bo popeljala Andreja Jerina, ki je uspešno orala ledino kot prva nacionalna koordinatorka makroregionalnih strategij v Sloveniji.

 

Podrobnejšo vsebino in časovnico dogodka si lahko ogledate v priloženem PROGRAMU, udeležbo pa potrdite s PRIJAVO do torka, 4.6.2024.

Vljudno vabljeni na dogodek!

SMOTIES delavnica Lesosad

Slika: SMOTIES delavnica Lesosad
0 1621

SMOTIES delavnica Lesosad

Rezbarsko-kiparska delavnica z lesom za boljši javni prostor, 9. junij 2024, Domačija Pr' Lenart, Belo 1 v Polhograjskem hribovju

Rezbarsko-kiparska delavnica je namenjena vsem, ki imajo veselje delati z lesom in želijo spoznati osnove oblikovanja lesa.

ČAS DELAVNICE:  nedelja, 9. junij 2024
Prijava na delavnico je nujna do 6. junija 2024
oz. do zapolnitve mest.
ZBIRNO MESTO: Domačija Pr' Lenart, Belo 1 v Polhograjskem hribovju

Delavnica je brezplačna in v spremstvu staršev namenjena tudi otrokom.

Rezbarsko-kiparska delavnica je namenjena vsem, ki imajo veselje delati z lesom in želijo spoznati osnove oblikovanja lesa. Aktivnosti bodo poskušali prilagoditi predhodnemu znanju, interesu in starosti. Pod vodstvom Blaža Bačarja z Govejka bomo ustvarjali predmete, s katerimi je mogoče opremiti odprte prostore Krajinskega parka Polhograjski dolomiti in z njimi opozoriti na potenciale različnih ambientov (npr. sadovnjakov, sprehajalnih poti, delov gozda) za izboljšanje kakovosti bivanja in povezovanja med ljudmi in z naravo. Delavnica bo potekala v sadovnjaku domačije Pr' Lenart v okviru projekta SMOTIES, ki spodbuja participativne pristope k vzpostavljanju in osmišljanju javnega prostora v odmaknjenih krajih.

Blaž Bačar, ponosen "Podgurc" prihaja z dolenjskih Gorjancev, vmes se je v Ljubljani formalno izobraževal na likovni gimnaziji in medijski produkciji, deloval in se kalil na raznih kulturnih področjih v gledališču in na filmskih produkcijah. V rezbarstvu in kiparstvu je sicer samouk, raznovrstne kreativne prakse. Veščine je razvijal od kmečkega otroštva naprej, les in narava sta zanj neskončen vir modrosti in inspiracije. Po letih urbanega življenja, sta z ženo Tjašo kupila opuščeno kmetijo v Polhograjcih - na Govejku, ustvarila družino in se selita zaljubljena v narave divjino.

 

ČAS DELAVNICE:  nedelja, 9. junij 2024
ZBIRNO MESTO: Domačija Pr' Lenart, Belo 1 v Polhograjskem hribovju

Delavnica je brezplačna in v spremstvu staršev namenjena tudi otrokom.
Dogodek bo izpeljan ob vsakem vremenu. V primeru dežja bomo ustvarjali pod kozolcem toplarjem. Predlagamo delavna oblačila in zaščitne rokavice. Udeležba je na lastno odgovornost. Dva dni pred dogodkom prejmete dodatne informacije na vaš e-naslov.

Prijava na delavnico je nujna do 6. junija 2024 oz. do zapolnitve mest na tej povezavi.

 

PROGRAM

10.00 Uvodni pozdrav s čajem, kavo in piškoti
10.10  Priprava na delavnico: osnovne lastnosti lesa, odbira in priprava materiala, osnovna orodja in tehnike obdelave (ročno/strojno), osnovni principi modeliranja (od mase do končne forme), dekoracija (ornament, tekstura, vžiganje), tveganja in osnove varnosti pri delu
11.30  Praktični del delavnice - končna dodelava pred pripravljenih polizdelkov (ptičja hišica, gugalnica, hišica za divje opraševalce):
            • uporaba ročnih orodij (dleto, rezbarski nožek, brus, vrtalnik)
            • poizkušanje obdelave na različnih vrstah/trdotah lesa
            • zaščita lesa glede na končne potrebe
14:00 Zaključno druženje s prigrizkom za udeležence
 

Vljudno vabljeni!

------------------------------------------------------------------------

Delavnica poteka v okviru mednarodnega projekta Humana mesta / SMOTIES: Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih / Creative works with small and remote places, ki ga v Sloveniji zastopa Urbanistični inštitut RS. Projekt je sofinanciran s programa Ustvarjalna Evropa Evropske unije. 

Več o projektu: https://humancities.eu/smoties/

Svetovni dan nove umetnosti (World Art Nouveau Day)

Slika: Svetovni dan nove umetnosti (World Art Nouveau Day)
0 1406

Svetovni dan nove umetnosti (World Art Nouveau Day)

2. - 10. junij 2024, Ljubljana, vodstva, sprehodi, ustvarjalne delavnice, dokumentarni film in darilo muzeju

10. junija praznujemo svetovni dan art nouveauja, ki je na prelomu 19. v 20. stoletje spremenila podobo mest v Evropi in tudi izven nje. Na ta dan sta umrla Antoni Gaudí in Ödön Lechner, dva izmed najbolj karizmatičnih artnouveaujevskih arhitektov, ki sta na različnih koncih Evrope umetnost popeljala v novo stoletje. 

Praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se pridružuje tudi Ljubljana, ki pripravlja vrsto dogodkov, s katerimi pomaga v javnosti krepiti zavest o kulturnih vrednotah in evropski razsežnosti te nam tako bližnje dediščine.

Vsi dogodki so za obiskovalce brezplačni.
Kot je navedeno v programu, so za določene dogodke potrebne vnaprejšnje prijave.

PROGRAMSKI LETAK

VEČ O TEM

10. junija praznujemo svetovni dan art nouveauja, ki je na prelomu 19. v 20. stoletje spremenila podobo mest v Evropi in tudi izven nje. Na ta dan sta umrla Antoni Gaudí in Ödön Lechner, dva izmed najbolj karizmatičnih artnouveaujevskih arhitektov, ki sta na različnih koncih Evrope umetnost popeljala v novo stoletje. 

Zamisel o praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se je leta 2013 porodila sodelavcem madžarske revije Art Nouveau Magazine. Od tedaj vse aktivnosti ob svetovnem dnevu art nouveauja koordinirata mednarodna mreža Réseau Art Nouveau Network (RANN) v Bruslju in Ruta del Modernisme v Barceloni, katerih članica je tudi Ljubljana. V tednu okrog 10. junija v vseh partnerskih mestih mreže RANN potekajo najrazličnejši dogodki – razstave, predavanja, vodeni sprehodi po mestih in muzejskih zbirkah.

Praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se pridružuje tudi Ljubljana, ki pripravlja vrsto dogodkov, s katerimi pomaga v javnosti krepiti zavest o kulturnih vrednotah in evropski razsežnosti te nam tako bližnje dediščine.

Vsi dogodki so za obiskovalce brezplačni.
Kot je navedeno v programu, so za določene dogodke potrebne vnaprejšnje prijave.

 

PROGRAM

Nedelja, 2. junij 2024

10.00–13.00
Narodna galerija, Vhodna avla Narodne galerije, Prešernova 24
Ustvarjalna delavnica za družine: Svetloba in barva

Delavnica je namenjena družinam z otroki od 5. do 10. leta.
Prijave niso potrebne. Pridružite se lahko kadarkoli v času izvajanja
delavnice.
Povezava: https://www.ng-slo.si/si/dogodki

Sobota 8. junij 2024

11.00
Mestni muzej Ljubljana,Gosposka 15
Voden ogled po stalni razstavi Mestnega muzeja Ljubljana s poudarkom na delih in vsebinah iz obdobja okoli 1900

Vodi: Barbara Savenc (MGML)
Prijava: prijava@mgml.si
Povezava: https://mgml.si/sl/mestni-muzej/dogodki

16.00
Narodni muzej Slovenije – Metelkova, Maistrova ulica 1
Secesijski predmeti iz depojev Narodnega muzeja Slovenije

Vodi: Zora Žbontar (NMS)
Povezava: https://www.nms.si/si/dogodki

16.00
Narodni muzej Slovenije – Metelkova, Maistrova ulica 1
Družinska delavnica: Izdelaj keramično ploščico v secesijskem slogu

Prijava: arheozabava@nms.si
Povezava: https://www.nms.si/si/dogodki

Nedelja, 9. junij 2024

11.00
Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Rusjanov trg 7
Lego delavnica za vse generacije: Vurnik in vzorci secesijskih ornamentov

Prijava: izobrazevanje@mao.si
Povezava: https://mao.si/program

Ponedeljek, 10 junij 2024
Svetovni dan art nouveauja

16.30
Zbirno mesto: pred Hotelom Union, na Nazorjevi ulici ob vodnjaku
Sprehod po secesijski Ljubljani (iz serije Arhitektura v živo)

Vodita: Marija Režek Kambič (ZVKDS OE Ljubljana) in
Natalija Lapajne (MAO)
Prijava: izobrazevanje@mao.si

18.30
AGRFT, Aškerčeva cesta 5
Ogled dokumentarnega filma Švicarija scenarista in režiserja Amirja Muratovića

Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15
Darilo zakoncev Popovič Mestnemu muzeju Ljubljana (MGML)
Okno s secesijskim jedkanim steklom iz Krisperjeve hiše

Branja drevesom

Slika: Branja drevesom
0 1628

Branja drevesom

Posnetek

Domačija Pr' Lenart na Belem je nedavno gostila dogodek Branja drevesom. Dogodek se je odvil v sklopu mednarodnega projekta Smoties - Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih in dogodkov Noč knjige.

V oddaji Novice med vodami je TV Medvode posnela zanimiv prispevek

Domačija Pr' Lenart je nedavno gostila dogodek Branja drevesom.

🌲📕🌳📘🌳

V oddaji Novice med vodami je Televizija Medvode pripravila prispevek, ki si ga lahko ogledate.

Dogodek je potekal v sklopu mednarodnega projekta Smoties - Human Cities, Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih Urbanističnega inštituta RS in dogodkov Noč knjige. Smoties projekt je financiran s podporo Evropske komisije.

Oblikovanje stavb in urejanje naselij v občini Cerknica - strokovni posvet

Slika: Oblikovanje stavb in urejanje naselij v občini Cerknica - strokovni posvet
0 2131

Oblikovanje stavb in urejanje naselij v občini Cerknica - strokovni posvet

9. 4. 2024, Cerknica

V torek 9. aprila 2024 je bil okviru priprave strokovnih podlag za prostorske akte občine Cerknica izveden strokovni posvet namenjen predstavitvi priprave in vsebin priročnika o oblikovanju stanovanjskih stavb »Naše hiše«. Poudarek je na posebnostih stavb, ki izhajajo iz regionalno značilne arhitekturne tipologije, prikazu ustreznih in neustreznih rešitev ter odzivov na sodobne trende oblikovanja in umeščanja stavb.

Pri novogradnjah in prenovah v občini Cerknici želimo osveščati lastnike o prostorskih kakovostih in posebnostih občine Cerknica, ki poleg izjemne kulturne krajine zajemajo tudi naselja z ohranjeno in prepoznavno urbanistično strukturo. Če želimo ohraniti regionalne posebnosti in notranjski značaj prostora, morajo biti novogradnje in prenove v takšnem prostoru izvedene z veliko mero odgovornosti.

Uvodni predstavitvi vsebin s strani Urbanističnega inštituta Republike Slovenije (UIRS) je sledila vodena razprava o vprašanjih, s katerimi se pri načrtovanju novogradenj in obnov stavb srečujejo različni deležniki kot so arhitekti, občinska uprava,  Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) in izvajalci gradenj in prenov.  Posebna pozornost je bila namenjena razmisleku o tem, kako lahko skupaj ozaveščamo naročnike in občane ter povečujemo zavest o pomembnosti ohranjanja značilne podobe naselij in stavb. Konstruktivna razprava je prinesla izmenjavo pogledov na težave in naloge, s katerimi se soočajo deležniki, ki so vključeni v proces, ki vodi od načrtovanja novogradnje ali prenove do pridobitve uporabnega dovoljenja za stanovanjsko stavbo.

 

Tekst: Damjana Gantar

Fotografije: Nina Goršič

Projekt financira Občina Cerknica

Noč knjige 2024: Branje drevesom

Slika: Noč knjige 2024: Branje drevesom
0 2136

Noč knjige 2024: Branje drevesom

četrtek, 25. 4. 2024, ob 18. uri, domačija Pr' Lenart na Belem, Medvode

Branje drevesom je vsakoletni dogodek prilagodljivega formata. Pesniki, pisatelji, ljubitelji literature, občudovalci narave ali sprehajalci se podajo v gozd, kjer drevesom berejo leposlovje ali branju le prisluhnejo. Kako bo naša Noč knjige videti letos? Z domačije Pr' Lenart se bomo ob 18. uri podali na kratek, približno 20-minutni sprehod do rastišča črnega bora nad Belim. Nad travniki bomo vstopili v gozd. Nezahtevna hoja po nemarkirani poti terja dobro obutev in počasne preudarne korake. Spremljali nas bosta poezija in proza, poskusili bomo brati drevesom in brati drevesa ter videti svet onkraj. Ko se bo pričelo mračiti, se bomo vrnili in popotovanje zaključili na domačiji Pr' Lenart na Belem.

Dogodek pripravljajo v soorganizatorstvu: Jakob Šubic, Gregor Rozman, Ajda Bračič in domačija Pr' Lenart. VEČ O DOGODKU

Kdaj: četrtek, 25. 4. 2024, ob 18. uri.

Predstavitev za širšo javnost, dogodek, poteka v sklopu mednarodnega projekta Smoties - Humana mesta, Ustvarjalnost v majhnih in odmaknjenih krajih Urbanističnega inštituta RS in dogodkov Noč knjige. Brezplačno. V primeru izjemno deževnega vremena bodo branja le na domačiji.

Strokovni posvet "Fotonapetostne naprave na stavbah kulturne dediščine – priložnosti in tveganja" na Sejmu DOM

Slika: Strokovni posvet "Fotonapetostne naprave na stavbah kulturne dediščine – priložnosti in tveganja" na Sejmu DOM
0 2106

Strokovni posvet "Fotonapetostne naprave na stavbah kulturne dediščine – priložnosti in tveganja" na Sejmu DOM

Petek, 8. 3. 2024, Sejem Dom, Gospodarsko razstavišče, Ljubljana

Več o projektu DEDIS

V petek, 8.3.2024, se je v okviru ljubljanskega sejma DOM in organizacije Gradbenega inštituta ZRMK, odvil strokovni posvet »Fotonapetostne naprave na stavbah kulturne dediščine – priložnosti in tveganja«. Posvet je naslovil soočanje s podnebnimi spremembami in razogljičenje stavbnega fonda ter iskanje primernih rešitev za vgradnjo fotonapetostnih in drugih naprav za rabo sončne energije na stavbah kulturne dediščine in v območjih naselbinske dediščine. V kolikšni meri lahko kulturna dediščina pripomore k doseganjem visoko zastavljenih ciljev Evropske unije o razogljičenju? Pri posegih v kulturno dediščino želimo preprečiti tiste posege, ki bi izničili njeno identiteto in vrednote, a vendarle omogočiti nadgradnje, ki ohranjajo njeno dolgoročno rabo. Posveta so se udeležili predstavniki pristojnih ministerstev, lokalnih skupnosti, konservatorji, arhitekti in inženirji, predstavniki ponudnikov fotonapetnostnih naprav in drugi zainteresirani. Razvila se je živahna razprava o pomenu in vrednotah kulturne dediščine, zagotavljanju požarne varnosti, postopkih umeščanja FN v prostoru ter možnostih in omejitvah elektro omrežja. Posvet je bil organiziran v okviru znanstveno raziskovalnega projekta DEDIS (CRP V5-2358 Metodologija umeščanja fotonapetostnih naprav na stavbe kulturne dediščine in v območjih naselbinske dediščine ter posodobitev Smernic za energetsko prenovo stavb kulturne dediščine) projektnih partnerjev Urbanističnega inštituta Republike Slovenije, Gradbenega inštituta ZRMK, Instituta Jožef Stefan ter Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

Tekst: Maja Debevec

Foto: Neva Jejčič

8. Nacionalna konferenca o celostnem prometnem načrtovanju

Slika: 8. Nacionalna konferenca o celostnem prometnem načrtovanju
0 2433

8. Nacionalna konferenca o celostnem prometnem načrtovanju

Sreda, 20. marec 2024, Thermana Laško, Zdraviliška cesta 6, Laško

Osrednja tema letošnje konference je prevozna revščina, ki jo bodo v plenarnem delu predstavili tuji in domači strokovnjaki. V interaktivnem delu konference bodo organizirane štiri delavnice na teme prevozne revščine, državne celostne prometne strategije, umirjanja prometa v naseljih ter velike generatorje prometa.

Udeležba na konferenci je brezplačna, a številčno omejena. Potrebna je  PRIJAVA. Potekala bo v slovenskem in deloma angleškem jeziku. 

Konferenca bo organizirana skladno z usmeritvami za izvedbo nizkoogljičnega dogodka. Ker se največje zmanjšanje ogljičnega odtisa doseže z načinom prihoda, organizatorji pozivajo k trajnostnemu prihodu na konferenco. Lokacija konference je umeščena ob železniško progo, ki omogoča dostop z vlakom v dobri uri iz smeri Ljubljana, Maribor, Brežice in Velenje. Lokacija konference je od železniške postaje oddaljena 10 minut hoje. VOZNI REDI

Konferenco organizirajo Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo in Ministrstvo za naravne vire in prostor skupaj z izvajalci ciljnega raziskovalnega programa, ZRC SAZU, na temo prevozne revščine ter UIRS v okviru projekta LIFE Care4Climate.

PROGRAM konference

©Dnevnik –foto Nenad Pataky

Kako pripraviti projektni predlog, ki uspe na razpisu?

Slika: Kako pripraviti projektni predlog, ki uspe na razpisu?
0 2209

Kako pripraviti projektni predlog, ki uspe na razpisu?

Pisanje projektov, 5. - 6. 2. 2024

Prvi dan smo raziskovali kako napredovati "Od Ideje do projektnega predloga". Dotaknili smo se pomembnosti tega, da pri oblikovanju projektnega predloga izhajamo iz strategije razvoja lastne inštitucije. Ciljna naravnanost je namreč ključna pri zagotavljanju kontinuiranosti našega dela in nam omogoča boljšo preglednost nad področjem, ki se uporabi pri utemeljitvi ozadja projektnega predloga. 

Potrebe trga so pri EU projektih precej jasno opredeljene v strategijah EU, programskih dokumentih pa tudi v samem razpisu. Naša naloga je osmisliti katere korake bomo s projektom naredili v smer uresničevanja opredeljenih ciljev EU. Pri tem je pomemben poudarek na umeščanju teh v razvoj lokalnega okolja (pridobitev pisem podpore le-teh doda projektnemu predlogu več teže in možnosti za odobritev predloga) in njihovem prenosu tudi izven geografskega območja EU (globalni vpliv je ena izmed prioritet EU). Le tako namreč lahko zagotovimo dodano vrednost našega projekta in orišemo njegov doprinos k izboljšani kvaliteti življenja v Evropi.

Po opravljeni temeljiti analizi sledi konkretiziranje projekta na glavne in specifične cilje, ki se kasneje izražajo v delovnih paketih in projektnih aktivnostih. Dotaknili smo se skrbnega finančnega in časovnega načrtovanja, ter izvedljivosti zastavljenih ciljev. 

Prvi del delavnice, v sklopu katerega smo pridobivali veščine, ki jih potrebujemo za uspešno oddajo prijav na odprte razpise, ter znanja za razvoj idej v projektne predloge, je izvedla PiNAnacionalna kontaktna točka programa CERV. Gre za program, ki nudi povezavo med raziskovalnim delom in njegovo aplikativnostjo v družbi. Slednje je smiselno upoštevati tudi pri sestavi projektnega partnerstva.

 

Delavnico drugega dne je vodila Motovila, nacionalna kontaktna točka programa Ustvarjalna Evropa. Program velja za enega zahtevnejših na tem področju, tako da so udeleženci odšli kvalitetno opremljeni za učinkovito komuniciranje o projektu ter za širjenje njegovih rezultatov. Omenjeno ni ključno le za uspešno prijavo na razpis, vzpostavitev stika z ustreznimi deležniki in za oblikovanje novih sodelovanj, ampak predstavlja tudi pravno obveznost v skladu s pogodbo o dodelitvi podpore EU. Učinkovita komunikacija in širjenje sta ključna tako za uspešno prijavo, kot tudi za samo izvajanje in zaključek projekta. Pri tem pa je nujno upoštevati presečišče zgodbe lastnega projekta, zgodbe ciljne skupine in EU programa, ki ga financira.

Proces oblikovanja zgodbe je bil slikovito predstavljen s primerjavo procesa priprave hrane (izbor pravih sestavin in začimb, njihove uporabe, priprave in končne prezentacije). Pri tem je potrebno ujeti pravo mero med eksotiko novih idej in večno preverjeno klasiko.

Jasno razdelana in zasledovana komunikacijska strategija skozi celotno projektno prijavnico nam lahko služi tudi pri oblikovanju uvodnega povzetka projektnega predloga, kar ga naredi toliko bolj privlačnega v fazi evalvatorskega branja in ocenjevanja projekta. Seveda pa pri tem ne gre izpustiti tudi določenih faktografskih izkazov potreb za predvidene aktivnosti.

Relevantnost in diseminacija sta glavna kriterija, ki določata kateri projekti pridobijo financiranje, kadar je med njimi manjša točkovna razlika. Z inovativnostjo in pogledom izven znanih okvirjev lahko dodatno pridamo h končni odločitvi. Ključno pa je, da z izbranimi komunikacijskimi orodji zagotavljano kontinuiranost, doslednost in trajnost tudi po izteku projekta (objave na spletnih straneh v nasprotju s prepričanji temu kriteriju namreč ne zadostijo).

 

Vsebinsko sta se oba dneva gladko prepletala in zagotovila celostno sliko procesa pisanja projektov. Udeleženci pa so odšli opolnomočeni nasproti novim uspešno pridobljenim projektom, ki se jih bomo skupaj veselili v okviru ROAD3P konzorcija.

POVEZAVA 

RSS
1345678910Last

 

KONTAKT

Urbanistični inštitut Republike Slovenije
Trnovski pristan 2
1000 Ljubljana
ali p.p. 3419, 1115 Ljubljana


 Centrala + 386 (0)1 420 13 00
 Tajništvo + 386 (0)1 420 13 10
info@uirs.si
@UrbanInstitut
UIRS

KNJIŽNICA in INDOK CENTER

Delovni čas:
od ponedeljka do petka: 9.00 – 13.00

 + 386 (0)1 420 13 31, + 386 (0)31 581 528
  knjiznica@uirs.si

Loading
  • NOVIČNIK

    Bi bili radi obveščeni o novicah
    in delu Urbanističnega inštituta RS?

    Vpišite svoj e-naslov in se naročite!

Copyright 2024 by UIRS
Back To Top